| Andreea_1267 a întrebat:

sunt o fata de 14 ani jumate, am prieten de 1 an cu care ma inteleg foarte bine, timp de 1 an nu au existat nu stiu cate certuri, chiar imi dovedeste ca ma iubeste si ca tine la mine cu adevarat. Numai ca într-o zi ma întrebat daca as fi pregatita pentru a începe viata sexuala cu el, si nu stiu ce sa ii raspund, într-un fel sunt pregatita, numai ca îmi este foarte frica ca el sa nu se desparta de mine dupa ceva timp straight face... Ma poate ajuta cineva si pe mine cu ceva sfaturi?
multumesc mult :*:*

Răspuns Câştigător
| Adya20 a răspuns:

Daca tu nu esti total pregatita din proprie experienta iti spun sa nu faci acest pas! Daca ii spui nu si se desparte de tine inseamna ca nu te iubeste! Daca el tine la tine te asteapta atat cat este nevoie, si 2 ani chiar mai multi, pana cand te simti tu cu adevarat pregatita! Teama asta a ta.trebuie sa ty cont de ceea vrei! Din raspunsul tau.nu cred ca ma insel.nu pari a fy pregatita, daca erai nu mai cereai sfatul nostrutongue Daca vrei sa vorbesti cu cineva sau sa te asculte spune-mi, iti las id-ul meu si vorbim acolo.tongue

5 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Pai daca te iubeste cu adevarat nu te va parasi... sfatul meu ar fi sa mai astepti macar pana la 16 ani. Tu fa cum vrei, daca zici ca esti pregatita, daca nu ii spui ca nu vrei ca nu esti pregatita si daca zici ca te iubeste te va intelege si nu va spune-i nimic, rau... Daca vrei sa il mai testezi putin il refuzi si dupa cateva zile ce ii monitorizezi comportamentul ii zici ca te-ai razganditid (daca vrei sa incepi viata sexuala)! Daca tu zici ca esti pregatita si vrei pai na faoo dar vb cu el mai intai zii ca daca se desparte de tine dupa ce o faceti va dovedi ca e cel mai mare mincinos si *** din lume si chestii de genul asta, fa ceva care sa te asigure ca nu o va face, vb cu el cel mai bine! Si nu uita prezervativ, fara nu, risti multe daca faci neprotejat. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| shtephie a răspuns:

Este prea devreme...mai asteapta!

| Cata_8193 a răspuns:

Mai, pai la chestia asta doar tu te poti ajuta. Dupa mine esti cam mica pentru un act sexual. Dar daca tu il iubesti cu adevarat si esti sigura ca te iubeste si el nu stiu poate ca dawinking. funditaaaa?

| alina_7878 a răspuns:

Sa stii ca ai dreptate e posibil sa nu ii mai pari speciala dupa ce va incepeti viata sexuala sau e posibil sa va iubiti mai mult
tu il cunosti si stii ce ar face
tu esti in stare sa ii spui da sau nu
(aaaa... si rusine... la un moment dat trebuie sa treci si peste asta )

| Frozen_5177 a răspuns:

La varsta ta am avut si eu primul prieten care mi-a vorbit despre viata sexuala.asta depinde doar de tine, tu stii daca va certati sau daca nu.eu zic ca cel mai important e sa te respecte.fizic nu pot sa iti spun daca esti pregatita sau nu, iar psihic e doar dezicia ta.
Daca tu crezi ca esti pregatita atunci vorbeste cu el si decideti ce faceti in continuare.
Daca crezi ca nu vrei sau nu esti pregatita. spune-i "Daca ma iubesti, ma vei astepta".
Bafta!:*