| anonim_4396 a întrebat:

Buna am aproape 16 ani si am un prieten de ceva timp... vreau sa imi incep viata sexuala ma simt pregatita fizic cat si psihic in plus sunt destul de dezvoltata dar am o singura dilema cancerul de col se face din cauza inceperea vietii sexuala prea devreme? Daca fac la aceasta varsta cat la suta risc sa fac cancer?

P. S:Va rog daca nu puteti sa imi sa imi da-ti un sfat, nu postati comentarii inutile si critici.Multumesc!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai cam 90% din femeile care fac leziuni canceroase si precanceroase de col uterin inainte de 45 de ani si-au inceput viata sexuala inainte de 18 ani.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Draga mea, cancerul 'ca' cancerul, dar etica si educatia unde's?

| Alisa a răspuns:

Bai frate, eu jur ca nu va inteleg, e cumva sfarsitul lumii maine si nu apucati sa faceti sex? ce DOamne iarta-ma va grabiti atata? La 16 ani? Pai scoala gata ai terminat-o? ai luat toate examenele cu note bune? Esti independenta si poti sa iei singura decizii in legatura cu viata ta?
Parintii tai stiu? Ai vorbit cu mama ta despre ceea ce vrei s afaci in continuare? Este de acord? Ma indoiesc foarte tare de acest lucru...
Ca sa Faci sex/dragoste cu o persoana trebuie sa va cunoasteti foarte bine unul pe altul, sa aveti si o varsta "decenta". Ce iti venii? Acel baiat daca te iubeste te asteapta oricat e nevoie.
Distruge-ti viata, si mai tarziu peste 5-10 ani vei vedea cat te va costa greseala ta...
Traieste-ti adolescenta ca perioada asta e cea mai frumoasa din viata unui om. Nu te lega la cap, ce iti trebuie sex?
SI nu te critic, e viata ta... dar parca vad ca apari peste 1-2 saptamani iar aici pe site cum ca ti-e frica ca esti insarcinata si iar ne spui sa nu te criticam si sa iti dam sfaturi.
Acum iti dam sfaturi, care oricum nu iti vor folosii la nimic, pentru ca nu auzi ceea ce vrei tu, ceea ce astepti tu sa auzi...

| tyana a răspuns:

Da si asta e un motiv, inceperea vietii sexuale prea repede, schimbarea partenerilor sexuali, folosirea anticonceptionalelor vreme indelungata, sistemul imunitar slabit, fumatul.etc.Dar cea mai grava cauza este infectarea cu virusul HPV care se transmite prin contact sexual, si este raspunzator de marea majoritate a cancerelor de col uterin.HPV-ul se transmite si prin simpla atingere a organelor sexuale fara a exista penetrare.Foloseste prezervativul dar mai ales fa-ti controale medicale regulate la ginecolog dupa ce iti incepi viata sexuala!

| SnicK a răspuns:

Uite, iti propun ceva, te invit sa urmaresti acest reportaj destul de scurt 10-20 minute despre viata sexuala inceputa de la 14-18 ani.
Pentru binele vieti tale URMARESTE-L.
NU GLUMESC.
http://www.youtube.com/watch?v=RsW0BGGvAAA
Daca ai nevoie de restul videoului da-mi un mesaj privat.

| funnygirl a răspuns:

Pai atata timp cat esti pregatita ...si canerul d col nu cred ca il faci daca iti incepi viata sexuala l 16 ani stiu si fete mai mici si nu au patit nimic

| Pământul a răspuns:

In cele din urma, este decizia ta, daca te simti pregatita si, mai presus de toate vrei si esti dispusa sa-ti asumi responsabilitatea si te protejezi, riscurile sunt minime.
@catalin112: Eu credeam ca poti avea sarcini nedorite sau lua boli venerice oricand, nu doar in momentele de delicatete ale trupului. Wow.

| FumeZ sEnTimEnTe a răspuns:

Buna baby! vreau sa-ti spun ca la fel si eu am avut acceias problema ca tini big grin! si am ajuns ca am facut si lucru accesta, ne simtim foarte bine! vreau sa te mai intreb ceva cit timp avet decind sunteti impreuna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi draguta vezi ca vine 2012 si nu mai apuci sa faci sex. Daca aveai vreo 20 de ani mai zicem...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@)̲̅ζø√ξ suntem de 8 luni impreunahappy

| ghinionistul112 a răspuns:

Iti spun din start sa nu incepi! E periculos pentru ca in acest moment de delicatete a trupului tau, poti avea boli venerice si sarcini nedorite! Este bine sa mai astepti inca vreo 5-6 ani cand esti majora si sa poti decide cand e vremea!