| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta considerati ca e ok ca o fata sa isi inceapa viata sexuala? Pregatita fizic si psihic sunt. Despre contraceptie stiu destule. Ideea este doar ca nu vreau sa fiu judecata pentru ca o incep prea devreme...

Răspuns Câştigător
| diclorofosfat a răspuns:

Buna, eu sunt educator international de sanatate reproductiva, si mereu ni se pune aceasta intrebare.
NU EXISTA O VARSTA POTRIVITA
DAR
trebuie sa fii constienta de citiva pas
1. Sa fii dezvoltata fizic si psihic
2. Sa fii constienta ca pot sa apara probleme, gen sarcina, boli
3. Sa fii informata foooarte bine de masurile de protectie si despre BTS (boli cu transmitere sexuala)
4. Unul din punctele vulnerabile- Sa ai un PARTENER STABIL si FIDEL.
Si tine minte daca nu esti pregatita tu invata sa spui NU. Un prieten adevarat niciodata(!) n-o sa te impuna sa faci ceea ce nu vrei.

PS. Gindeste-te bine, caci o viata sexuala inceputa atunci cind nu esti pregatita, poate sa iti lase traume psihice, dar si fizice.

Ai grija de tine :*

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy varsta optima ar fi dupa ce devii majora, dar sa o faci din dragoste nu din curiozitate, s-au ca asa e la moda, daca tu crezi ca esti pregatita, si ai persoana in care poti avea incredere ca o face si el cu tine tot din dragoste, sa nu te vada ca pe un trofeu.atunci poti face pasul acesta, dar pana atunci stai si analizeaza persoana cu care vrei sa iti petreci prima noapte de "chinuiala"x_xtongue

| anaservic a răspuns:

17-18 pentru ca atunci e pregatita atat psihic, cat si fizic.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Cam 17-18 ani cand e pregatita fizic.

| gaby37 a răspuns:

De la 17 numai poti pati nimicatongue ma refer la cancer de uterintongue

| Maruskaaa a răspuns:

| Kelahhh a răspuns:

Daca u chiar vrei si esti pregatita nu cred ca ar trebui sa iti pesse de parerea celorlalti.

| rose_1151 a răspuns:

Nu cred ca exista o anumita varsta thinking pasul asta il faci cand te simti pregatita si ca ai gasit persoana potrivitawinking eu am 15 ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala dar nu se stie niciodata ce se va intamplawinking