| Anonima91837 a întrebat:

Buna!
Am 16 ani jumate si as vrea să iau anticonceptionale pentru intreruperea sarcinii. Mi-e foarte teama sa merg la un medic pentru ca voi fi judecata pentru varsta mea.
M-am informat pe net si Harmonet pare o pilula ok.
Pareri, ma puteti ajuta va rog

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Anticonceptionalele nu intrerup sarcina. Ci ajuta la evitarea sarcinii. Daca iti este teama sa mergi la medic din motivul de care spui, nu mai face sex la varsta asta si asteapta sa implinesti 18 ani. Se mai spune ca inainte lumea era proasta. Se pare ca acum este asa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Anticonceptionalele nu le i ei asa ca pe bomboane cand te doare in gît sugi un strepsils, anticonceptionalele se prescriu de catre medic in baza consultatiei nu asa, si daca mergi la farmacie sa cumperi nu ti le va da fara rețetă. Deci mergi la medicul ginecolog, mergi impreuna cu mama ta, ea trebuie sa te ajute sa fie alături de tine. Vorbeste cu ea si spune i.

| ania a răspuns:

Sa intrerupi o sarcina, adica sa ucizi un copil caruia Dumnezei ii da un suflet din momentul conceptiei e o crima care iti ramane pe constiinta toata viata. Daca msma ta lua pilule de dupa pe tine te pmora nu niste celule.E mare pacat sa folosesti orice pastile de dupa.La protectia copilukui sunt liste lungi de persoane care adteapta ani de zile pentru a putea adopta un copil.Si fiul meu mai mare e adoptat pentru ca mama care l- a nascut locuia cu mama ei cu concubinul mamei care na vrut sa primeasca si coplul conceput cu patronul insurat al fetei..Eu ma uit la el ca la o minune si sunt recunoscatoare fetei de 17 ani care a avut curajul de a- i darui darul vietii. A spus ca atunci cand o va intikni ii va spune ca o iubeste.

| Anonima91837 explică (pentru ania):

M-am exprimat gresit, nu pentru a p intrerupe, ci pentru a o preveni

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa stii neaparat si in primul rand ca intreruperea sarcinii prin metoda de avort medicamentos se poate efectua numai in cazul in care varsta sarcinii se incadreaza intre minim 5 saptamani si maxim 8 saptamani. Intreruperea evolutiei sarcinii prin avort medicamentos este metoda care provoaca cele mai mici efecte nocive d.t.p.d.v. ata pentru corpul/organismul femeii cat si a starii psihice si mintale ulterioare. Vei obtine si alte informatii daca accesezi si citesti urmatorul raspuns :
https://www.tpu.ro/......in-3-luni/
Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt pentru avort, pentru întreruperea sarcinii.
Dar dacă totuși situația socială te obligă la asta, cel mai bun lucru care îl poți face, ca să nu îți pui în pericol viața și sănătatea, și să mai poți avea vreodată copii, este să apelezi la cei din jurul tău, părinți sau alții care te pot ajuta, și să ceri ajutor medical.

| Anonima91837 explică (pentru sadrian46):

M-am exprimat gresit, nu pentru intrerupere, ci pentru prevenire

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonima91837):

Pastila anticonceptionala (AC) indiferent care ar fi tipul sau formula hormonala a pastilei, poate fi folosita numai in cazul in care este stabilit initial profilul hormonal al femeii respective de catre un medic ginecolog pe baza unei consultatii ginecologice complete. Dao asa se poate stabili si indicata de medicul ginecolog, care este pastila AC cu continut hormonal potrivit incat acesta sa se plieze in mod armonios si cat mai perfect pe activitatea hormonala a fiecarei femei in parte.
Am precizat si specificat si cu alte ocazii faptul ca NU exista pastile anticonceptionale MAI BUNE sau MAI SLABE. Pastila AC folosita trebuie sa fie cea POTRIVITA organismului fiecarei femei in parte. Pastila AC este printre cele mai sigure si eficiente metode posibile de contraceptie care poate fi folosita de o femeie fiindca pastila AC ii garanteaza/ofera o eficienta care este de peste 99, 4% si nici nu prezinta riscul unor posibile accidente cum sunt cele care apar des in cazul folosirii prezervativului. Conform statisticilor efectuate pe plan mondial, prezervativul garanteaz doar o eficienta de 84% si din acest motiv se apreciaza/considera ca este cea mai ineficienta metoda contraceptiva dintre cele existente/folosite la ora actuala. INSA ATENTIE, folosirea pastilelor AC se face numai dupa ce este efectuata o consultatie ginecologica prealabila, care consta in palparea profesionala a sanilor, efectuarea unui test de coagulre a sangelui si analizele hormonale necesare efectuate de catre medicul ginecolog, care pe baza rezultatelor obtinute schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu/unic si cu ajutorul acestui profil hormonal reuseste in deplina cunoastere si siguranta sa aleaga tipul de AC potrivit de a fi folosit, care se pliaza cel mai bine pe activitatea hormonala proprie, dintre cele peste 40-50 de sortimente existente in farmacii. Medicul ginecolog explica si indica momentul propice de a se incepe folosirea lor, precum si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul selectat va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei să PREVII sarcina... să folosească băiatul prezervativ. Sau ce ar fi să nu faci sex? Nu te juca cu hormonii când nu e nevoie.

| Alisia88888c a răspuns:

Doamne ce răspunsuri ai primit, du-te la medicul ginecolog, spune-i sa îți dea anticoncepționale că nu îți vine menstruația regulat și întreabă-l dacă poți să faci sex neprotejat dacă iei anticoncepționalele, o sa stârnească o discuție și îți va da. Cat despre ăștia din comentarii, vă doresc sarcini nedorite la toate femeile din familia voastră, să vă nască la fiecare *** câte 4 copii odată.

| Gheorghe199217629871 a răspuns:

Salut! Numele meu este Sorin Ulmeanu si am experience in acest domeIncel? cei asta fratelo? niu. Va regomand sa va spalati pe maini cu sapun deodorant imbibat in otet de porumb cu miros de parfum colonge. eu ma mai scarpin uneori si in cur/testicule ca sa ma sterg de haz, dar asta este optional! 1 happy