| Markkko98 a întrebat:

Buna am 16 ani si sunt baiat. De ceva timp mi-am mutat camera langa parinti si imi aud parintii cum fac sex si gem. Fara sa vreau ma excit f tare si ma masturbez pana termina si ei. Nu ma criticati ca oricum ma simt f vinovat.
Chiar nu na pot abtine sa nu ma mastubez. E ceva normal?

10 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Daca nu erau parintii tai as fi zis ca da asa...

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

E normal din cauza receptorilor pentru SEX

| doctorandus a răspuns:

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Oana92 a răspuns:

E normal sa te excite sunetele pe care ei le scot, chiar si ideea ca langa tine cineva face sex. E firesc sa te masturbezi cand esti excitat, lucru care NU iti face rau (masturbarea nu are efecte negative). E absurd si complet nesanatos faptul ca parintii tai nu realizeaza cat de aiurea e ce fac.

Incearca sa le dai de inteles ca se aude tare sau incearca sa iti pui castile cand ii auzi. Problema e la ei, nu la tine. Bravo lor ca inca fac sex, dar putina decenta nu ar strica.

| Seba2013 a răspuns:

Daca te exciti fara sa vrei, ti se induce si asta nu este bine.

S-a descoperit neuronii oglinda, acestia se activeaza cand faci sex, sau masturbare, dar si cand auzi, vezi, citesti, se activeaza....se cheama imitatie.

Sfatul meu este sa te stapanesti, sa iti cumperi casti, sau sa vorbesti cu ei, sa o faca mai usor.

Ceea ce simti este normal, dar sfatul meu este sa te controlezi.

Controlul nu elimina intinctele, doar le amana pentru un timp potrivit.

Atunci cand simti impulsul, contientizeazal, si da-ti seama ca este dezordonat.

Incerca sa iti controlezi atentia, perceptia, concentrarea, si incerca sa fi cast.
Castitatea te ajuta sa intelegi ca insemna lucruile personala, si sa nu ti le doresti.
Atunci cand esti cast, poti vedea o femeie cu drepturi sexuale, iar acesta perceptie te va linistii.

| Dugalle a răspuns:

Intrebarea asta e pe bune?

| cristi10grei a răspuns:

Coane un sfat smecher, te duci la farmacie! si cumperi ulei durex si ceva balonase, cand incepe atacu pe felina! tu te pregatesti si intri peste ei in camera direct fara ezitare si sari in pat peste ei pote te invita si pe tine. pui mei coane cum pui mei farteeeee asa ceva s-a inventat dopuri de ureche castile muzica pulocu calului ce oameni sa mora bibi

| Denis269 a răspuns:

Chestia este... (serios parintii te lasa sa faci sex cu ei in casa? putina rusine) eu am 17 ani si nu prea este normal sa te masturbezi asa repede, daca esti virgin da este normal, dar daca esti devirgin nu este normal!

| diadosbogdanBoBo a răspuns:

Frate sincer cand am citit ce ai scris ma busit rasu doamne... vorbeste cu ei dar oricum din tiate intrebatile care le-am citit pe acest site pana acuma asta m-a facut sa rad cel mai mult.Bine ca nu zguduie patu sa faca si galagie

| Annap13 a răspuns:

La varsta ta e normal sa te exciti usor, hormonii o iau razna in perioada adolescentei. Parintii tai ar trebui sa fie mai atenti.