| EmiliaCampeanu23 a întrebat:

Am 16 ani si sunt destul de activa sexual, asta inseamna ca eu si prietenul meu avem contac sexual protejat de indata ce nu mai sunt pe ciclu. Nu am facut niciodata sex neprotejat, dar in schimb uneori stateam dezbracati unul langa altul (in pat bineintele fara contact sexual). Ideea este ca inca nu mi-a venit menstruatia si sunt destul de ingrijorata, desi a intarziat doar 2 zile. Mi s-a mai intamplat sa intarzie, sau sa isi schimbe data la care trebuia sa vina de cand am avut contactul sexual, dar, totusi de data asta sunt putin speriata, parca am un presentiment care imi spune ca am ramas. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este valabila urmatoarea afirmatie de-a ta precizata in intrebare : " Nu am facut niciodata sex neprotejat, dar in schimb uneori stateam dezbracati unul langa altul (in pat bineintele fara contact sexual)." atunci se poate considera/aprecia ca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina se exclude in totalitate. Dereglari scurte de 2-4 zile ale ciclului menstrual care provoaca intarzierea menstruatiei se produc destul de frecvent datorita faptului ca activitatea hormonala nu este constanta si poate fi deseori perturbata la varsta adolescentei din cauza transformarilor inca majore care se produc/afecteaza organismul pana la atingerea maturitatii. Fiindca nu ai precizat daca ciclul tau menstrual este regulat sau neregulat, in acest caz din cauza ca datele sunt incerte se pot formula doar presupuneri subiective, nefondate. Daca pornirea menstruatiei intarzie sa se produca in urmatoarele 4-5 zile, efectuarea unui test de sarcina va reprezenta cea mai sigura solutie care sa-ti ofere raspunsul corect. Multa sanatate!

| EmiliaCampeanu23 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu pot sa imi dau seama daca este regulat sau neregulat, deoarece anul trecut imi venea de obicei pe 30-31, luna viitoare continua sa vina tot la fel, iar urmatoarea luna data s-a schimbat, iar acest lucru s-a tot repetat. Dar de obicei in ultimul timp imi venea cam pe 11-13

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EmiliaCampeanu23):

In acest caz ciclul tau este un ciclu menstrual cu caracter mai multsau mai putin NEREGULAT si intr-un astfel caz nu se poate folosi termenul de INTARZIERE. Deoarece in cazul ciclului neregulat NU exista o data precisa a ovulatiei si nici de incepere a menstruatiei rezulta ca NU exista un moment precis si FIX fata de care sa te poti raporta si fata de care sa incepi numaroatoarea. Caracteristica principala a unui ciclul neregulat este insasi impredictibilitatea si imprevizibilitatea producerii menstruatiei.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca v-ati protejat mereu si n-au fost incidente gen sa se rupa (Daca e vorba de prezervativ) atunci nu ai de ce sa-ti faci griji. Nu te stresa, caci stresul o sa o faca sa intarzie si mai rau. Stai linistita ca nu cred ca esti in factor de risc.

| EmiliaCampeanu23 explică (pentru Adry05):

Ok, iti multumesc mult. Si nu, nu au fost momente in care sa se rupa.

| Deleb a răspuns:

Toate fetele au trecut prin panica asta. Cand trec 4 zile de cand a intarziat te duci la farmacie cu 15 lei si ceri un test de sarcina, fara rusine ca nu te mananca farmacista.

| LexiEla a răspuns:

Nu cred ca ai sanse. Ciclu menstrual isi schimba data cand are el chef laughing ingrijoreaza.te cand trec doua saptamani si cand oi avea simptome (din nou, eu cred ca nu poti fi gravida). Intarzierea poate fi cauzata de mai multe motive. Chiar si sexul iti face menstruatia sa intarzie.

| EmiliaCampeanu23 explică (pentru LexiEla):

Am avut 3 simptome, 4 daca pui si ca inca nu mi-a venit ciclul. Astea ar fi: balonarea, constipatia si urinare frecventa. Ideea e ca aceste simptome seamana cu cele de dinaintea menstruatiei, deci nu pot sa imi dau seama daca e de la sarcina sau menstruatie. Ideea e ca am un presentiment, dar poate asta se datoreaza faptului ca ma obsedeaza atat de mult lucrul asta. Tu ce crezi?

| LexiEla a răspuns (pentru EmiliaCampeanu23):

Eu cred ca doar le induci big grin asa eram si eu. Plus ca urinarea frecventa ar trebui sa apara si in timpul somnului, sa te trezesti uda.

| Catalin_Andrei_1995 a răspuns:

Cum o sa il cheme pe copil?