| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 17 ani și mereu m-am gândit la faptul ca nu.mi voi dori relații intime prea curând. Poate sunt doar eu, dar îmi este teama de o posibila sarcina. Bine, nici nu ma grăbesc. Ideea e ca o sa se întâmple cândva. Și vreau sa știu dacă voi putea scapă de aceasta frica? Cel puțin nu vreau sa ma afecteze pe viitor grijile de genul. Un copil reprezintă o responsabilitate și vreau sa am unul după ce o sa am o situație financiară stabilă și o locuința proprie. Mai sunt accidente de genul. Chiar dacă am cules fiecare sursa de informație despre acest subiect, eu fiind o fire deschisă am vorbit și cu mama. Însă niciodată nu se știe ce se poate întâmpla, un moment de neatenție, un prezervativ spart și neobservat, drept consecință un copil pe drum. Nu cred ca sunt singura cu frica asta. Credeți ca as putea sa diminuez aceasta frica?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te relaxezi momentan ca virginitatea nu atarna greu si nici nu expira, asadar, sex poti avea oricand si cu oricine, dar nu cred ca vrei asta, nu?
Asadar, cand vei intalni barbatul mult iubit si vei stii ca el este barbatul veitii tale, merita sa-ti "sacrifici" fecioria, in numele dragostei.
Ideal este sa faci asta cand esti majora, cand ai terminat scoala si cand ai posibilitati sa te intretii singura si sa-ti iei responsabilitatea vietii.
Prezervativul nu se rupe si nu se pot intampla accidente, decat daca barbatul care-l foloseste nu stie ce cumpara. Marea majoritate a barbatilro cumpara prezrevative de masuri foarte mari, de rusine, ca sa vada vanzatoarea ca el are un penis enorm, cand masurile sunt de fapt mici, prezrevativul larg, iar in timpul sexului, fiind larg, se rasuceste pe penis, pana se intinde la maxim si se rupe.
Un prezervativ de masura corecta, sta perfect intins si perfect strans pe penis, in asa fel incat este imposibil sa se intinda s rupa (sparga) la sex.
Deci, prezervativul ramane cea mai buna solutie de sex, protejandu-te atat impotriva unei sarcini, dar si impotriva bolilor cu transmitere sexuala.

| Roxana456 a răspuns (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc pentru răspuns, apreciez. Desigur, îmi doresc sa incep după 18 ani, dacă va fi cazul și relația actuala va dura pana atunci. Am precizat ca nu ma grăbesc. Chiar îmi doresc sa fie ceva mai special. Și nu vreau sa îmi sacrific viitorul cu o sarcina nedorita.

| Roxana456 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt conștientă ca nu sunt pregătită și nu.i momentul pentru asta. Ma simt încă un copil și voi mai încerca sa ma simt așa cât timp voi putea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca teama este provocata de frica de necunoscut si este amplificata de groaza de a se putea produce o sarcina nedorita asa pur si simplu din... neant. De regula aceasta frica apare, exista si persista in cazul fetelor care NU au reusit sa obtina, sa gaseasca toate informatiile certe, exacte si mai ales CORECTE in privinta mecanismului care sta la baza procesului procreerii umane. Sa stie in mod precis care sunt conditiile strict obligatorii sa existe si fara de care formarea sarcinii devine cu totul IMPOSIBILA. Daca vei accesa raspunsurile pe care le-am oferite (chiar si numai pe cele premiate) in mod sigur vei reusi sa intelegi ca sarcina NU se poate forma ORICAND, ORICUM, DIN ORICE, sau... si mai si : ca practic sarcina sa ia nastere efectiv asa pur si simplu DIN NIMIC, asa cum cred inca foarte multi din pacate.

| Roxana456 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc pentru informațiile oferite. M-am mai liniștit acum. Doar ca mai sunt unele incidente și am auzit de prea multe sarcini nedorite in ultima vreme. Deși nu am știut exact circumstanțele actelor respective.

| Bozgi200 a răspuns:

Folosind prezervativul e cel mai sigur. Și acel contact sexual sa fie întreținut cu cineva de încredere

| Roxana456 a răspuns (pentru Bozgi200):

Mulțumesc. Desigur ca prezervativul nu ar trebui sa iasă din discutie. Deși unii adolescenți/oameni maturi uita cat de folositor este.