| Bumti12 a întrebat:

Am 17 ani si mi-am inceput viata sexuala si as vrea sa-mi fac un consult ginecologic, dar fara sa fiu insotita de mama mea.Imi poate recomanda cineva un medic in Targoviste?

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că ești minoră și trebuie să găsești o doctoriță ginecolog care să te consulte fără un tutore!
Dar, vârsta de 17 ani, e seacă! Adică, ai până la 6 luni din cei 17 sau peste 6 luni și te apropii de majorat. Dacă, este ultima variantă, consult medical cu bani, poți efectua fără părinții tăi, declarând direct că ai 18 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare fata care are varsta de 16 ani impliniti, se poate prezenta la orice cabinet ginecologic atat de stat cat si privat neinsotita de parinti sau de o persoana adulta conform Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii si a Capitolului III intitulat : Acordul pacientului informat. Multa sanatate!