| AntonioAlexe a întrebat:

Buna, am 17 ani. Vreau sa intreb.
De ce am penisul de culoare mai închisă(doar putin mai inchisa) decat restul corpului?(mentionez ca rareori, in general cand fac dus observ ca se închide foarte tare la culoare). E o problemă cu el?
Si cand il decalotez prepuțul sta umflat in spatele capului penisului iar de multe ori nici nu sta decalotat (prepuțul imi acoperă in întregime si capul penisului si cand acesta este in stare erecta)(mentionez ca nu e mic, daca ajuta la răspunsuri e cu 6 cm mai mare decat media in Romania)(spun asa pentru cunoscători ca sa nu apara răspunsuri ca ma dau in spectacol)(dar il decalotez fara probleme).
Ce pot sa fac in aceste situatii?
Dau funda la raspunsul care ma ajuta cel mai mult cu problemele

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca este mai vascularizat decat alte parti ale corpului.

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este normal, toti baietii au pensiul mai inchis la culoare decat restul corpului.
In ce priveste masura cucului, ma faci sa rad, ca toti declarati ca le aveti pana la genunchi, cand in realitate tot de 12-13cm sunt, Cum cresterea penisului s-a incheiat la 16 ani, iar tu ai fimoza, pensiul tau a stagnat demult din crestere, neavand loc unde sa creasca, deci este micut de marime.

| Neymarjrfive a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este adevărată chestia asta pentru ca și eu am avut fimoza pana la 18 ani și consider ca s-a dezvoltat normal penisul, iar nici medicul nu mi-a zis ca s-a oprit din creștere din cauza acestei probleme

| Violleta2022 a răspuns (pentru Neymarjrfive):

Iti spun eu ca s-a oprit din crestere la 16 ani, asa cum se opreste la toti baietii, ca doar tu nu esti extraterestru.
Iar faptul ca nu-l poti decalota cu usurinta, inseamna ca ai fimoza.

| AntonioAlexe explică (pentru Violleta2022):

Il decalotez chiar foarte usor nu am fimoza pentru ca il decalotez zilnic de la 10 ani, si nu s-a oprit din crescut la 16 ani doar mi-am urmarit corpul, am masurat-o corect pentru ca m-am interesat cum se face măsurarea corectă.
Nu am spus ca o am pana la genunchi și a putut sa creasca in conditii normale doar am spus ca nu am fimoza.
Iar în ceea ce spuneam despre umflatura din spatele capului...can il decalotez prepuțul sta adunat tot in spatele capului si pare ca ar fi umflat dar asta doar de 2, 3 luni
Mentionez ca prepuțul imi acoperă capul complet si cand e in erectie, nu se decaloteaza singur doar daca il decalotez eu dar se decaloteaza perfect normal

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntonioAlexe):

Stiu ca nu-ti vine sa crezi, dar chiar s-a oprit din crestere la 16 ani, cum se intampla tutrior baietilor, ca doar nu esti tu extraterestru.
Dar daca preferi sa te minti singur, atuncii simte-te bine si minte-te.
Faptul ca penisul nu se decaloteaza singur cand este in erectie, inseamn ca are fimoza.
Nu-i nimic, tu continua sa te minti si in cazul asta, ca vei vedea realitatea cand vei fii cu o fata in pat si nu poti sa-i faci nimic.

| AntonioAlexe explică (pentru Violleta2022):

Nu mint deloc, nu ai tu corpul meu ca sa vezi cum se dezvolta, chiar a crescut cu 1 cm si ceva de la vârsta de 16 ani. Nu are nici un rost sa pui o intrebare daca minți.
Și daca aș avea fimoza nu as putea sa il decalotez dar il pot decalota complet și fără probleme.
Atâta tot ca nu se decaloteaza singur cand intra in stare erecta si il decalotez eu.
Si vreau sa mentionez ca nu toti oameni de pe planeta se dezvolta la fel exact cum nici penisul nu se oprește din dezvoltare la aceiasi vârstă la toata lumea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntonioAlexe):

Baiete, chiar nu ma intereseaza, fiindca eu stiu ce spun statisticile si medicii, si stiu ce se intampla in corpul unui baiat si fata, intamplarea face sa fii studiat problema asta si chiar am 2 copii mari, deci si experinta reala.
Chiar daca tu mai cresti pana la 20 de ani in inaltime, cucul tau nu creste decat pana la 16 ani, indiferent ca ti se pare tie.
Ceea ce-i intr-adevar diferit la voi beietii, este lungimea cuculului, forma lui si grosimea lui, care-s mostenite genetic de la tatal vostru, dar cresterea lui prorpiu-zisa, se incheie la toata lumea, in jurul varstei de 16 ani.

| AntonioAlexe explică (pentru Violleta2022):

Chiar nu stii, adică vad ca ocolește ceea ce spun eu si spui ceea ce ai auzit de la doctori si statisticile lor, nu au dreptate in proportie de 100%
Nu ai cum sa stii cum i mi se dezvolta mie corpul, nu zic ca nu aveti copii si ca nu le-ați urmărit creșterea dar nu la toti e la fel.
Nu am cerut eu sa ma crezi, cred ei pe doctori ca stiu ei mai bine chiar daca statistica lor a apărut peste noapte din ceruri.
Nu mi se pare ca a crescut, chiar a crescut doar il măsurăm destul de des pentru a urmări asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntonioAlexe):

Stii ca masuratul ala des este deja o obsesie?
De ce oare?
ca-i prea mic, evident!
Nu te mai stresa, ca asta il vei avea oricum pana la batranete, ca altul nu mai creste, nici daca tragi zilnic de el laughing
Fii multumit cu ce ai si mergi la un urolog sa te rezolve cu fimoza aia, inainte sa ajungi cu o femeie in pat si sa nu poti face nimic.
Sanatate maxima!

| AntonioAlexe explică (pentru Violleta2022):

In primul rand il măsor pentru ca creste, NU AM FIMOZA, e greu de inteles? Nu sunt eu de vina ca mie imi creste iar probabil pentru ca soțul si copii tai sau oprit la medie te răzbuna făcând mișto de alții
Nu vad de ce insisti ca am fimoza can eu iti spun ca nu am pentru ca imi pot decalota penisul si insisti ca am penisul de 12 13 cm can eu l-am măsurat si stiu foarte bine ca are 18 cm

Răspuns utilizator avertizat
| AntonioAlexe explică (pentru nimportequi):

De ce nu înțelege nimeni ca nu am fimoza...si nu am mintit cu marimea

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntonioAlexe):

Pune macar mana si citeste ce inseamna fimoza, ca incapatanrea ta sa accepti realitatea, nu duce nicaieri.
Pe mine ma lasa rece daca ai 8 cm de cuc si fimoza, dar ignoranta ta iti va afecta viata curand, dupa cum am spus, ca un penis care nu se poate decalota singur, nu ai cum sa faci sex cu el.
Apropo, pune rigla PESTE penis, ca sa-l masori corect (nu dedesubt, cum probabil faci acum).

| AntonioAlexe explică (pentru Violleta2022):

Stiu ce este fimoza si nu am, nu la toti bărbații se decaloteaza singur cand intra in erectie.
Stiu cum se pune rigla si cum se măsoară dar nu are nici un rost sa ne tot contrazice pentru ca nu ma crezi

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntonioAlexe):

Baiete, pana nu mergi la un urolog sa-ti confirme sau infirme, nu te cred, pentru ca explicatia ta, confirma taman faptul ca ai fimoza si ca esti virgin, fiind in imposibilitatea de a intretine un raport sexual cu penetrare.
Cat priveste masura, convinge-te ca-i mai mare de 12cm, ca doar asta-i masura natioanala a romanilor si asa se lauda tot romanul pe aici, ori tie, nici macar nu avea unde sa-ti creasca, daca pielita aia l-a inut "legat" acolo.

| AntonioAlexe explică (pentru Violleta2022):

Nu la tinut legat nimic doar am spus ca il pot decalota fara probleme, nu se decaloteaza singur pentru ca este lunga pielea care il acoperă dar nu il tine nimic legat.
Iar mărimea, nimeni nu a spus ca toti au 12 cm, cei care au vorbit legat de mărime au spus ca este,, o medie" ceea ce inseamna ca sunt si mai mici si mai mari desi nu stie nimeni cine si pe ce baza a fost făcută acea medie

| Violleta2022 a răspuns (pentru AntonioAlexe):

Statisticile spun ca masura penisului unui roman este de 12-13cm.
masura cu care ai venit tu este clar ireala, ori pentru ca-i mincinoasa, ori pentru ca-i masurat incorect de la anus.

Cat despre fimoza, ia de te documenteaza despre gradele fimozei si complicatiile ei:

https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

https://www.medlife.ro/......teaza.html

| AntonioAlexe explică (pentru Violleta2022):

Am citit si nu am nici un grad de fimoza, iar în ceea ce privește masura este corecta si nu ireală însă sunt oameni care nu ar crede un lucru nici da ar vedea, ce sa mai zic din auzite

| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul tau poate fi apreciat si considerat ca este clinic sanatos d.t.p.d.v. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa stii ca a inceput sa se inegreasaca, apoi va putrezi si va cadea. Culmea este ca nu exista nici remediu medical, asa cum nu este impotriva coronavirusului.
Stai linistit, ca glumeam.
Multi barbati au piele de pe penis mai neagra decat de pe corp.

| Alexandrionelu a răspuns:

Poate ai un strămoș african, asta ar explica atât culoarea cât și mărimea laughing

| elaventurero a răspuns:

Penisul e precum un cameleon de siret, își schimbă culoare în funcție de suprafața pe care se așeazăwinking