| anonim_4396 a întrebat:

.am 18 ani..am facut neprotejat..si de atunci mi-e frica sa nu fi ramas insarcinata..Nu si-a dat drumul in mine..Au trecut vreo 3 saptamani de atunci si am facut 2 teste si mi-au iesit negative..Problema e ca de obicei cand imi venea problema ma tinea o saptamana iar acum in 4 zile mi-a trecut..Ma simt balonata si eu inainte sa se intample chestia aia incepusem sa ma ingras..Ma gandesc poate doar sunt balonata si m-am ingrasat sau am ramas si din cauza asta am burta. Dar testele sunt negative..Ma gandesc apoi ca poate nu arata in totalitate adevarul din teste si vreau sa fac un control la un ginecolog sa fiu sigura daca am ramas sau nu..si problema e ca as putea doar la un consult de 50 de lei.O fata mi-a zis ca o prietena de a ei a facut un consult la 50 de lei si a luat boli de la ginecolog, ca trebuie la un ginecolog la care e consultatia 150 de lei. Ajutati-ma va rog.P.S(n-am mai fost niciodata la un ginecolog si nu stiu cum e..si de cand am facut atunci.Am o secretie vaginala cu miros neplacut) sad

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Stai liniștită, daca testele sunt negative si ți-a venit si menstruatia șansele sa fi ramas însărcinată sunt extrem de mici. Dacă abia ti-ai început viața sexuală e ceva normal sa iti afecteze si ciclul menstrual. Balonăripot aparea de regula înainte, in timpul sau după menstruatie, e ceva normal, doar ca pana acum nu aveai stresul asta si nu te preocupa problema asta. Chiar dacă ai fi rămas însărcinată, in 3 săptămâni nu ar fi putut fi vizibila sarcina. Cat despre ginecolog, cat este de bun un medic nu are neapărat legătură cu prețul consultației. Prețul difera in functie de ce include consultația si de ce echipamente au in dotare. Cea la 150 cel mai probabil include ecografie. Nu trebuie sa iti fie frica de medic, stiu ca e inconfortabila experienta, dar nu ai de ce te teme. Boli de la ginecolog nu prea ai ce sa iei. Ustensilele sunt desigilate de fata cu tine, medicul se spala pe maini si isi pune mănuși chirurgicale tot in prezenta ta. Eu cred ca fata respectiva a depistat o problema in preajma perioadei in care a fost la medic si a asociat problema cu medicul. E posibil ca secreția ta sa aiba legătură cu contactul neprotejat. O astfel de secreție am avut eu cand făcusem candidoza. Deși bărbații fac candidoza mai greu, pot fi purtători de candida. O puteți lua oricare dintre voi dintr-o baie publica de exemplu. Daca de exemplu el ar fi purtător de candida si ti-ar fi dat si tie e posibil sa ai candidoza. E ceva simplu, dar nu stii pana nu mergi la medic. Nu te teme, medicul nu e acolo sa te judece sau sa te îmbolnăvească. Mergi la ce medic crezi tu fără frica happy

| anonim_4396 explică (pentru Atim):

Ok,multumesc frumos! M ai ajutat foarte mult si nu mai sunt atat de stresata.☺

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ai ramas sigur, oricum erau prea mici sansele avand in vedere ca nici nu si-a dat drumu

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Sarcina se poate forma numai/doar in cazul in care actul sexual neprotejat este intretinut in perioada fertila a ciclului menstrual si in mod sigur a ajuns sperma in vagin.
2.) Rezultatul testului de sarcina poate fi considerat ca este VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99% numai daca a fost efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile fata de ziua/data la care a avut loc sexul cu pricina. Doar in acest caz rezultatul celor 2 teste efectuate pot fi apreciata ca fiind corecte.
3.) Numarul de zile cate tine sangerarea menstruala (deci nu problemele :)) ) poate sa fie mult diferita de la un ciclu la altul, astfel ca o lungime mai mare sau mai scurta a menstruatiei NU ofera niciun indiciu privind existentei sau a lipsa unei sarcini.
4.) De regula producerea menstruatiei reprezinta garantia ferma ca in proportie de peste 99% NU s-a format si in uter NU exista o sarcina instalata.
5.) Tariful/pretul consultatiei ginecologice simple, adica fara sa fie efectuata si ecografia, este de circa 60-70 de lei probabil ca in 90% din cabinetele ginecologice din tara noastra. In concluzie tot ce ti-a spus acea fata este doar o parere de-a ei, insa in mod sigur este una complet falsa cat si eronata, gresita.
6. ) Iar in privinta secretiei vaginale cu mirs neplacut se poate doar emite parerea/aprecierea ca este urmarea unei infectii vaginale cel mai probabil bacteriene, adica un anumit BTS a carei natura o poate stabil medicul ginecolog prin analizarea secretiei vaginale in timpul consultatiei ginecologice.
Pentru a avea idee si informatia corecta in privinta modului in care decurge consultatia ginecologica acceseaza una dintre urmatoarele link-uri :
https://www.youtube.com/watch?v=GxwrKkwBKD8
https://www.youtube.com/watch?v=Zq2rMNitPf0&t=519s
https://www.youtube.com/watch?v=AyS0ZIlWwUI
Este indicat sa te prezinti cat mai urgent la consultatie. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

''o fata mi-a zis ca o prietena de a ei a facut un consult la 50 de lei si a luat boli de la ginecolog''
Tare asta laughing la 50 lei iei boli, la 150 nuwinking