| mihaela8005 a întrebat:

am iar o mica mare problema. Pe 12 ianuarie am avut primul contact sexual protejat desigur. Si celelalte contacte au fost toate protejate, nu ma joc cu chestia asta. Am fost si la ginecolog pentru un consult si mi.am facut si o analiza la secretie. In urma analizei a rezultat o candida si iau tratament pentru ea(antibiotic+ovule). Pana sa ma duc la doctor, imi recidivase si o infectie urinara pentru care iau tratament(antibiotic). Infectia urinara mi.a trecut dar inca mai am de luat tratament. Si acum problema mea, pe 5 ianuarie mi.a venit menstruatia, iar luna asta suntem deja in 14 si nu mi.a venit si nici nu da semne ca vrea sa apara. Am facut si un test de sarcina pe 9 februarie care a iesit negativ dar de ieri, sunt foarte balonata. Sanii nu ma dor ca si cum ar trebui sa vina. Voiam sa va intreb de ce intarzie atat de mult? De la candida sau de la faptul ca mi.am inceput viata sexuala si pana se regleaza dureaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Cati ani ai si esti casatorita?

| Satango a răspuns:

Bună! Acest mecanism, sexul, pregătește organismul pentru apariția unei sarcini. În sine, aceasta nu are influență fizică asupra desfășurării ciclului menstrual. Dar poate avea asupra psihicului, precum teama de o viitoare sarcină. De asta e posibil ca odată influențată emoțional să aibă efecte asupra momentului apariției menstruației. Deși consideri că aceasta este cauza, și ar putea să fie, mai sunt și alte motive pentru care îți poate întârzia sângerarea menstruală, cum ar fi stresul, oboseala, dezechilibrul hormonal ( cum spuneam mai sus ), probleme în alimentație etc. Dacă vei vedea că totuși întârzie prea multă, consultă un doctor.