| Anonymus2501 a întrebat:

Bună!
Am 18 ani și sunt virgină. Acum o lună eu și iubitul meu ne-am "jucat" puțin, avea prezervativ, dar nu m-a penetrat. Nu am vrut eu. Doar ne-am atins. A ejaculat în prezervativ, totul a fost în regulă. Eu mai aveam una sau două zile până la menstruație și într-una din aceste zile am facut duș împreună și el și-a dat drumul pe gâtul meu. Bineînțeles că totul s-a scurs pe mine, însă m-am spalat imediat după. Ca un om rațional ce sunt, în mod evident nu mi-a făcut niciun fel de grijă de o posibilă sarcină. Știu că este imposibil, pentru ca nu a avut loc nicio penetrare, himenul meu este intact, iar de la sperma scursă pe abdomen cred ca doar în basme poți să rămâi gravidă așa. În zilele următoare mi-a venit și menstruația, totul a decurs normal. Acum, în ianuarie, trebuia să îmi vină pe 23, ieri, însă nu mi-a venit. Țin să precizez că am un ciclu cât de cât regulat și în toată viața, până acum, mi-a întârziat o singura dată, o zi, atât. Acum situația este identică. Am sânii umflați și dureroși, cum îi am în fiecare lună înainte de menstruație chiar și cu 2 săptămâni. Lunar mă doare foarte rău burta, mă calmez doar cu pastile. Ei, acum, durerea de burtă lipsește, tot ce simt sunt niște crampe foarte vagi în partea inferioară, oarecum lateral (ovarele probabil) și atât. Nici urmă de sângerare. Singura secreție prezentă este de culoare galben-deschis. Aveți idee care este cauza? Bănuiesc că o sarcină ar fi exclusă, având în vedere circumstanțele. Întârzierea menstruației mă face paranoică. Aștept părerile voastre.
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 6-7 zile ale unui ciclu menstrual catusi de cat regulat se considera ca probabilitatea formarii unei sarcini se poate exclude aproape in totalitate adica in peste 99% din cazuri. In conditiile descrise de tine, aparitia/formarea unei sarcini este teoretic IMPOSIBILA. Semnele premenstruale pot fi diferite de la ciclu la ciclu, acestea manifestandu-se in functie de starea de sanatate sau activitatea hormonala. Poti sa te linistesti complet, deoarece menstruatia se va porni cat de curand in zilele urmatoare. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida. Intarzierea de o zi a menstruatiei nu trebuie sa te sperie. Sunt sigur ca in urmatoarele zile iti va veni menstruatia si vei fi vesela din nou.

| minrest a răspuns:

Cred ca e exclus sa fi insarcinata. Daca a fost prima data cand ai recurs la practici atat de... emotionante, asta are puterea sa modifice urmatorul ciclu. Adica asta. Sarut mana.

| sofisis a răspuns:

E o simpla dereglare. Stai linistita ca o sa iti vina.
Dar sa stii ca "Știu că este imposibil, pentru ca nu a avut loc nicio penetrare, himenul meu este intact" partea asta din afirmatiile tale e gresita. Poti ramane gravida si fara penetrare, si cu himenul intact. Asta ca informatie. Nu e cazul la tine dar voiam sa te scot din eroarewinking

| Anonymus2501 explică (pentru sofisis):

Astăzi văd că am sesizat o scurgere maronie, sânii mă dor în continuare destul de tare și am aceleași vagi dureri de burtă. Bănuiesc că o să apară și menstruația în timpul ce urmează. Mulțumesc pentru răspunsuri!

| Anonymuss000x a răspuns:

Daca am facut sex cu o fata si nu mi-am dat drumul in ea, ramane gravida? Tin sa precizez ca este in a4a zi dupa terminarea menstruatiei. Raspunsuri sigure cat de repede se poate, va roogg. Ea are 16 ani jumate, iar eu 15.