| Cosmina33 a întrebat:

Am 19 ani și am fost dezvirginata de iubitul meu acum 4 zile. Țin sa menționez ca nu am folosit prezervativ si totul a durat foarte puțin. Nu a existat ejaculare și nici măcar nu a avut timp sa apara acel lichid prespermatic. Credeți ca e posibil sa fi rămas însărcinata?
Mi e foarte frica și stau într un stres continuu de 4 zile. Aștept răspunsuri. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Draga domnisoasa, fiecare FATA/FEMEIE are un CICLU MENSTRUAL propriu care poate fi REGULAT sau NEREGULAT, a carui lungime poate varia destul de mult dar in general are o lungimea medie in jur de 28-30 de zile intre 2 MENSTRUATII consecutive. Ei bine in decursul acestei perioade cam pe la mijloc adica in jurul zilei a 14-16-a se produce un OVUL care TRAIESTE maxim 24 de ore, iar in cazul in care nu este fecundat de catre un spermatozoid in aceste cateva ore....MOARE si in urmatoarele 2-3 zile se dezintegreaza si dispare din organism. DOAR daca in acel moment de producere a OVULULUI exista un spermatozoid in vagin/uter SE POATE forma/naste insa nu in mod obligatoriu O SARCINA. In concluzie FEMEIA poate ramane insarcinata DOAR DACA sperma a ajuns in vaginul ei si de acolo in uter in PERIOADA FERTILA adica cele 3-4 zile situate inaintea zilei de OVULATIE + ziua de Ovulatie. In restul zilelor NU se poate naste o sarcina fiindca NU EXISTA in uter OVULUL necesar. Tu esti singura care stie in ce moment al ciclului menstrual s-a produs dezvirginarea. Nimeni in afara de tine nu poate aprecia daca dezvirginarea s-a produs in perioada fertila sau nu, deci tu poti sa-ti dai seama daca se putea forma sau nu o sarcina. In orice caz probabilitatea formarii unei sarcini este extrem de mica mai ales ca afirmi ca nu a ajuns sperma in vagin. Sanatate!

| Cosmina33 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu eram nici în perioada fertila. Mulțumesc pentru lămuriri

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg de ce ti-e frica, sexul este ceva normal si sanatos pentru un adult si apoi, l-ai constimiti, deci nu-i viol!
Tot nu inteleg de unde frica asta, frica de ce?

| Cosmina33 explică (pentru Violleta2022):

De o eventuala sarcina.

| peperonies a răspuns:

E posibil dar improbabil.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Poti sa-ti faci un test de sarcina.

| Cyrano a răspuns:

NU, dar daca va mai urma si episodul 2 se prea poate.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns:

E imposibil, dar totusi pentru data viitoare protejati-va.

| sake1980 a răspuns:

Sa ai grija cu baietii astia ajuta-ma si pe mine la raspunsuri te rog sall, s-at putea sa se fi evaporate acel lichid in curul tau si asa ai putea fi ramas insarcinata ai grija