| Cosmina33 a întrebat:

Am o întrebare. Am fost dezvirginata de iubitul meu pe 4 februarie, nu a ejaculat nici atunci, nici după. A durat câteva secunde, nu a apărut nici acel lichid, iar pe 11 mi-a venit menstruația, și am avut normal, de 5 zile.
Acum mă simt balonata și am acei fluturi în stomac, probabil de la stres. Mi e frică să nu fi rămas însărcinata. Credeți ca posibil așa ceva? sau balonările sunt din alta cauza. Am o săptămână de când mă simt așa, dar doua zile cât nu m-am gandit la asta a fost ok

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. In cazul vostru fiindca sexul a fost intretinut cu 7 zile inainte de data de incepere a menstruatiei va aflati in aceasta situatie adica NU s-a format o sarcina, motiv pentru care s-a pornit menstruatia si s-a desfasurat in mod normal pe o perioada de 5 zile. In concluzie, reiese cat se poate de clar/precis ca NU poate sa existe o sarcina in uterul tau din moment ce s-a eliminat endometrul, adica captuseala interna a uterului. Este stabilit prin cercetari stiintifice si experimente medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, adica in perioada zilelor de dinainte de ziua de menstruatie, NU poate exista un OVUL VIABIL in uter. In consecinta in urma unui sex intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, (circa o saptamana in cazul vostru) chiar si daca sperma este ejaculata intentionat in vagin, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA deoarece lipseste OVULUL VIABIL strict necesar. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, il reprezinta insasi pornirea menstruatiei care se considera ca in proportie de 99, 99% reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil sub forma de menstra. Cantitatea de menstra eliminata precum si numarul de zile de menstruatie poate sa fie diferit de la o menstruatie la alta, fiindca este conditionat de marimea/grosimea si dezvoltarea ca dimensiune a fostului ENDOMETRU care prin destramare produce o anumita cantitate de menstra care poate sa difere uneori chiar foarte mult de la un ciclu menstrual la altul. Toate acele stari de disconfort reale sau imaginare se petrece doar in mintea ta si nu au absolut nici-o baza reala si cu atat mai putin nu pot sa provina de la o sarcina chiar si ipotetica. Multa sanatate!

| Cosmina33 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc tare mult. Exact răspunsul tău îl așteptam

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

N-ai nici pe naiba. De fapt... probabil că ai tu ceva. Dar cu siguranță nu un bebe, dacă ai avut deja menstruație.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc atunci cand zici tu, nu poti fi gravida.

| незнакомкa123 a răspuns:

In cela mai bun caz incerca si fa un test si o sa vezi, ca unele femei au menstruatie si in luna a 4 de sarcina.