| Mihaela_Munteanu_1996 a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat cu orice.In luna martie mi-a venit menstruatia, pe data de 11, iar in aprilie pe data de 8 si pe 17 am facut dragoste cu prietenul meu pentru prima data, nu cred ca pot numi sex deoarece a fost ceva foarte scurt..ca sa mentionez..am folosit prezervativ si nici nu intru in vorba de ejaculare pentru ca nu a existat. Luna asta mi-a venit menstruatia, tot pe data de 8. Exista riscul sa fi ramas insarcinata? Am folosit prezervativ Durex extra safe si nici nu a ejaculat in mine, a intrat doar de cateva ori iar in urmatoarele 3 zile am avut niste sangerari cat sa patez proteslipul, ce ziceti...este posibil a fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numarul zilelor de menstruatie precum si cantitatea de menstra eliminata atat zilnic dar mai ales in intreaga perioada menstruala, depinde de volumul de tesuturi, mucoase si vase de sange existente in endometrul dezvoltat in ciclul menstrual anterior si care tocmai a fost eliminat din organism. Dimensiunea endometrului poate varia de la un ciclu la altul astfel ca marimea acesteia este influentata doar de actvitatea hormonala din respectivul ciclu menstrual. Poti fi linistita deoarece o asa numita menstruatie "falsa", sau "peste sarcina" difera fundamental, din toate punctele de vedere si nu poate fi confundata cu o menstruatie normala.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul intretinut in data de 17.04 s-a petrecut in a 9-a zi a ciclului menstrual deci in afara perioadei fertile deoarece cele 2 cicluri menstruale amintite au avut prima 28 de zile iar al 2-lea 30 de zile. De asemenea contactele sexuale au fost protejate deci posibilitatea formarii unei sarcini in aceste conditii se poate exclude in totalitate deci este IMPOSIBIL sa existe o sarcina in cazul in care menstruatia decurge in conditii normale. Multa sanatate!

| Mihaela_Munteanu_1996 explică (pentru corbulalbrosu):

Mentionez ca sunt in a 3 zi de ciclu si e pe sfarsit. de obicei ma tinea vreo 5 zile, este posibil din cauza ca mi-am inceput viata sexuala?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mihaela_Munteanu_1996):

Numarul zilelor de menstruatie precum si cantitatea de menstra eliminata atat zilnic dar mai ales in intreaga perioada menstruala, depinde de volumul de tesuturi, mucoase si vase de sange existente in endometrul dezvoltat in ciclul menstrual anterior si care tocmai a fost eliminat din organism. Dimensiunea endometrului poate varia de la un ciclu la altul astfel ca marimea acesteia este influentata doar de actvitatea hormonala din respectivul ciclu menstrual. Poti fi linistita deoarece o asa numita menstruatie "falsa", sau "peste sarcina" difera fundamental, din toate punctele de vedere si nu poate fi confundata cu o menstruatie normala.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a fost protejat si ti-a venit menstruatia, nu poti fi gravida.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Nu ai mai întrebat o data asta?
Te întreb eu pe tine:
Tu ști cum se fac copii?
Pentru a se ajunge la o sarcina, e nevoie de ejaculare directa în vagin. (nu în prezervativ)
La tine nu a fost nici ejaculare, a fost și cu protecție. Adică fix cum nu ai nici o șansă sa ramai însărcinata.
Daca totuși întrebi asta, înseamnă ca nu ești nici pe departe pregătită sa îți începi viata sexuala!

| Rektsona a răspuns:

Nu, logic nu.nu este nici o posibilitate. categoric nu

| Mihaela_Munteanu_1996 explică (pentru Rektsona):

Am citit despre falsa menstruatie..ma gandesc si ma documentez ffoarte mul..plu ca acum sunt la menstruatie dar nu a curs foarte mult..azi e a.3a zi

| anomally a răspuns:

Nu! Va fi tot OK