| AndreeaSavin a întrebat:

Am 20 de ani. Trebuie sa fac o vizita la ginecolog din motive personale si am o mica problema. Nu doresc ca mama sa cunoasca anumite detalii, pentru ca, efectiv, nu e treaba ei, asa ca m-am gandit ca exista confidentialitate, cum ar fi si normal, avand in vedere si varsta. M-am informat si am inteles urmatoarele: consultul la virgine este diferit fata de consultul la femei. Este o diferenta la plata? Stiu ca la femei se foloseste o aparatura speciala. De asemenea, daca puteti sa imi explicati daca exista vreo metoda prin care sa isi dea seama de anumite aspecte, odata ce am iesit din cabinet, va rog sa imi confirmati, daca ies cu vreo fisa medicala etc.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu procedezi deloc bine, mama ta trebuie să stie totul despre tine esti fata ei ea te a făcut ce este cu atitudinea ta? De ce te ascunzi inb halul ăsta de ea, numai esti virgină nu? Ai pe cineva? De ce nu o abordezi pe mama ta cînd este mai calmă, discută cu ea si vei vedea ca o sa te înțeleagă, a avut si ea varsta ta, dar tu varsta ei inca nu ai avut, numai fi asa secretoasa cu mama ta, de ce sa i spui unei străine problemele tale, un om străin rîde de tine si de problemele tale cît timp ai mamă fi sigură că ea î ti vrea binele, Nu te mai ascunde de ea si spune i ce ai pe suflet, mergi cu ea la medic nu mai face totul pe ascuns. Ai ceva de ascuns față de mama ta?

| mihai69 a răspuns:

Aș ignora total „dorințele" ei de ființă bolnavă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru mihai69):

Nu faci bine că o inveti asa ceva, tu asa i ti tratezi mama? Ființă bolnavă? Ce exemplu dai? Niciunul.

| mihai69 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e problema ta cum mi-am tratat eu mama atunci când trăia; dar dacă ar fi avut (și au fost ceva tentative) dorința să se infiltreze cu picioarele în viața mea privată aș fi pus-o urgent la punct. Dreptul ei de părinte se termină acolo unde începe dreptul meu de ființă liberă și independentă! Dacă nu știe / nu acceptă asta - să suporte consecințele!

| sofisis a răspuns:

Este absurd ca la 20 de ani sa isi bage nasul in...Ma rog, intelegi tu.
Plus de asta nu se foloseste nici o aparatura specifica. Probabil la virgine foloseste degetul sau ceva fata de clema care desparte peretii in cazul celorlalte femei. Nu stiu la ce anumite aspecte te referi dar in general nu. Aspectele speciale se afla la ecografii, nu la consult. Mai ales la tine daca esti virgina. Da, se completeaza o fisa dar nu ti-o da tie. Tie iti da doar daca e nevoie de ceva medicamentatie.

| cyupaku a răspuns:

Daca esti virgina de ce trebuie sa te feresti de mama>poate te ajuta, are mai multa experienta

Răspuns utilizator avertizat
| relativsausigur a răspuns:

Indicat pentru evaluarea sanatatii tale ar fi sa-ti faca o consultatie completa.
Infrunta-ti mama, nu e normal ca la 20 de ani sa te verifice in halul asta.
Adica e normal daca-ti vrea binele si nu are personalitate invaziva, daca iti e ca o prietena buna...dar daca iti face scandaluri fara sa te ajute pe tema ca trebuie sa-ti traiesti viata cum vrea ea....singura solutie, infrunt-o.

| credeintine a răspuns:

Buna! Din moment ce esti majora nu mai trebuie sa mergi cu mama ta. La fetele virgine nu poate decat sa faca un tuseu rectal pentru a pala colul uterin si o ecografie abdominala pentru a putea observa ovarele si anexele. Fiecare medic are pretul lui. Poti merge si cu o trimitere de la medicul de familie si asa o sa ai pretul mai redus ( daca lucreaza cu casa de asigurari).
La femei se face ecografie vaginala, aceasta este diferenta.
Daca vrei ca mama ta sa nu afle ceva este simplu dupa cum am zis nu esti obligata sa mergi cu ea, sau chiar sa nu ii spui.
Iti spun totusi ca cel mai bine ca mama sa stie deoarece ea este cam singura persoana care iti va fi alaturi atat la bine cat si la rau, chiar daca te va judeca sau iti va comenta, ea oricum iti vrea binele.
In urma consultatiei unii medici fac un bilet in care pot sa iti pot spune ce ai de facut ( gen analize de sange sau alte analize) sau ce diagnostic au descoperit, insa nu toti fac asa.
Multa bafta si sanatate!

| credeintine a răspuns (pentru credeintine):

*palpa voiam sa spun

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru credeintine):

O fi ea majoră în buletin, dar pentru mama ei tot minoră este stiai?

| Envy a răspuns:

De ce trebuie sa te duci cu ea, in primul rand? Pt virgine de obicei nu se face consulatie invaziva, se face doar ecograf, pentru "femei" se face un consult mai intim, care implica dezbracarea. Exista diferenta privitoare la costuri intre cele doua evaluari.

| AndreeaSavin explică (pentru Envy):

Am insistat sa nu merg cu ea, apoi a spus ca am ceva de ascuns. Pana la urma nu vine cu mine, dar vrea sa o telefoneze sa intrebe de mine. Ecograf oricum ma gandeam sa fac. Poate sa vada daca am chisturi pe ovare doar din simpla consulatie?