| AndreeaSavin a întrebat:

Am 20 de ani. Curand o sa fac o vizita la ginecolog. Ideea e ca as dori, efectiv, ca informatiile sa ramana private fata de parintii mei, pentru ca nu e treaba lor sa discute viata mea sexuala. Am inteles ca este confidential, mai ales ca sunt si majora. De asemenea, m-am informat si am inteles ca controlul pentru virgine este diferit fata de cel pentru femei, si anume ca se foloseste o aparatura speciala. Intrebarea mea este daca pretul consultului este acelasi? Si daca, exista posibilitatea ca ei sa isi dea seama ca am necesitat un control cu aparatura speciala? Sau daca prezint vreo fisa medicala cu datele mele dupa ce am iesit din cabinet? Sau daca este vreo alta posibilitate ca ei sa afle? Mentionez ca fac acest control ca sa mi se prescrie un tratament pentru acnee si mama a amintit ceva si de un ecograf. Va multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 20 ani totusi, unde e atat panica? Si ce trebuie sa mearga parintii cu tine la control?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista aparatura speciala pentru virgine si pentru non-virgine, controlul se face un pic diferit doar: la virgine se face prin anus, la cele care nu mai sunt virgine, prin vagin.
Ecograful este prezent la toate consultatiile, pentru a se vedea daca ovarele, trompele si uterul au masurile normale si nu sunt prezente chisturi, fibroame, sarcini samd.

Nici un medic nu da informatie despre tine parintilor tai!
Esti majora, asa ca, mergi fara mama la ginecolog, in plus, nu trebuie sa dai nici un fel de explicatii nimanui.
Daca tu nu-i spui mamei despre consultatie, ea nu are de unde stii unde mergi tu si ce faci acolo!

| AndreeaSavin explică (pentru Violleta2022):

Ea s-a ocupat de programare si a tinut mortis sa merg acolo.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreeaSavin):

Medicului ii este interzis prin legea confidentialitatii sa divulge orice informatie cu privire rezultatele unei consultatii. Poate sa-i spuna/transmita mamei tale doar ceea ce ati convenit si ai aprobat tu ca ii permiti sa afle despre tine. Poate ca iti vor fi de folos anumite informatii din urmatorul articol : http://www.inovagyn.ro/......-121.html. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Aș ignora total „dorințele" ei de ființă bolnavă.