| Melisaanais a întrebat:

Am 21 de ani si sunt virgina. Am un prieten de cateva luni. Nu m-a intrebat daca vreau sa trecem la urmatorul nivel, dar cateodata il simt ca ar vrea. Sunt virgina si am ramas pana la varsta asta, din cauza faptului ca am vrut sa am incredere totala in partener si sa nu regret ca imi incep viata sexuala cu un baiat, care mai tarziu mi-ar putea face rau. Insa, dupa cum simt, cred ca el ar putea fi baiatul in care as avea increderea deplina. Insa, spre rusinea mea, nu stiu foarte multe despre ceea ce presupune inceperea vietii sexuale. In general m-am documentat. Stiu ca prima data o sa te doara/nu o sa te doara (in functie de himenul fetei) si ca nu o sa fie chiar atat de placut. Am inteles ca o sa curga/nu o sa curga sange (depinzand si aici tot de fata). Aici as avea o intrebare. Daca imi va curge sange, cum fac in acel moment sa nu se pateze patul? Posibil sa ma nimeresc la el acasa sau nu conteaza, oriunde. Nu as vrea ca patul sa se pateze. Cred ca mi-ar fi rusine sa incerc sa ma sterg de sange de fata cu el si sa il opresc din ceea ce face. Voi cum ati facut? In al doilea rand, stiu ca el trebuie sa foloseasca neaparat prezervativ. Mai trebuie folosita si metoda coitului intrerupt daca foloseste prezervativul? Si eu trebuie sa iau anticonceptionale chiar daca el foloseste prezervativ? Din cate am inteles anticonceptionalele se iau numai daca ti le recomanda medicul si vreau sa stiu daca este necesar sa merg la un medic pentru a mi le prescrie. In al treilea rand, ce pozitii sa adopt pentru prima data? Nu as vrea sa il las pe el sa imi spuna mereu ce sa fac. O sa creada ca nu vreau sa ma implic deloc. Mentionez ca el si-a inceput viata sexuala, cel putin, asa mi-a spus si nu as vrea sa ma fac in ultimul hal de ras. In ultimul rand, din cate am inteles, exista preludiul in care ar trebui sa ma excite ca penetrarea sa nu fie foarte dureroasa. Trebuie neaparat sa existe si gel lubrifiant? Si as vrea sa va mai intreb ceva. Cat ar trebui sa dureze actul sexual prima data? Pana vom avea orgasm? Daca nu vom avea niciunul, ce facem? Va rog din suflet, sa nu radeti de mine, dar nu am gasit pana acum nicaieri raspunsul la intrebarile astea si ma gandeam ca voi poate stiti sau v-ati inceput viata sexuala si stiti cum se procedeaza cu toate aceste lucruri. Va rog, ajutati-ma si pe mine. Chiar daca nu stiti sa raspundeti la toate intrebarile. Ma ajuta orice raspuns!
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LD10 a răspuns:

Deci,iti faci multe griji,insă e ceva normal. Așa e cand vrei sa faci ceva ce nu știi,vrei să fii gata la tot, dar toate grijile de fapt sunt de prisos. Deci vreau să te liniștesc cu niște răspunsuri la întrebările tale, apoi iţi dau ceva sfaturi din partea mea, eu fiind baiat, care a avut experienţă cu fete virgine.
Deci, raspunsuri:
1)Sange curge un pic,cateva picături, sau poate chiar deloc(maxim pe prezervativ ceva semne roșii). Ca sa nu-ti faci griji ca patezi patul, pube un prosop sub fund. El știind ca la tine e prima dată, va lua grijile asupra sa, însă vorbește cu el, să știe ce griji ai și pe ce să se axeze.
2) Nu te ștergi de sînge, lasă să continue procesul. Doar după finisarea actului plecaţi la baie.
3)Nu trebuie sa folosești anticoncepţionale daca este prezent prezervativul.
Prezervativul folosit corect te elibereaza de toate grijile legate de anticoncepţionale etc. Cum el se folosește,simplu: imbracat pe penisul in stare de excitare. Sperma la ejaculare ramane in el. Daca urmeaza apoi inca o partidă,schimba prezervativul, pleaca la baie, iși spală penisul, mîinile, apoi imbracă altul.
De asta el isi face griji, dar fii și tu atentă pe la sfîrșitul actului sexual
4) Poziţia pentru prima dată se recomandă una: culcată pe spinare, el pe deasupra. Picioarele lăsate de-a lungul sau indoiate - nu contează. Se mai recomandă ca tazul să fie un pic ridicat in sus, adică pui o pernă după spate in zona tazului, însă după experienţă nu este obligat.
Aici principalul e să fii relaxată complet. Știu că poate să ai stres, griji, dar incearcă să te relaxezi in timpul procesului sexual.
5)Gel lubrifiant nu e neapărat. De obicei cand te exciţi se elimină lubrifiant natural în acea zonă de jos.Insă dacă crezi că o sa ai emoţii mari și nu o să poţi să te relaxezi pentru a te excita, cumpără unul. E in orice farmacie, și nu e tare scump. De dorit să fie lubrifiantul pe bază de apă.
6)Actul sexual prima dată nu va dura mult timp. Aici depinde de multe detalii.
El nici nu trebuie sa dureze mult deoarece e prima dată și nu o să fie totul ideal. Poate să fie cu pauze,dupa ceva incercari de al introduce. O să doare mai puţin sau mai mult,continua,cand vezi ca doare,roagă-l să se oprească un pic, apoi din nou. Prima dată sexul se va face lent, așa e, pan te dezvirginează, și după ce a făcut-o poţi deja să simţi ceva plăcere impreună cu un pic de durere, pan acea zonă se restabilește un pic și se deprinde.
7) Orgasmul la prima dată deloc nu este obligat. Scopul este dezvirginarea,orgasmul deja ajungeti la el in urmatoarele partide. Și in general despre orgasm este o teorie intreagă,ca sa ajungi la el depinde de multi factori(asta se referă la fete). Baiatul poate să il aibă foarte ușor,așa că daca se scapă și ejaculează,da-i crezare,continuati la a doua partidă.
Priludiul tare mult contează. El te va calma,te va excita,zona ceea se va umezi și totul va merge bine. Nu va grăbiţi
O sa incepeti cu saruturi,atingeri pe ici, pe colo, apoi cate un pic vă dezbrăcaţi, va atingeţi pe corp gol, va sarutati etc. Primește placere din asta. Nu te gandi mult cum sa faci, doar relaxeaza-te.
Priludiul ar trebui să ia ceva timp ca ambii sa fiţi excitati si sa fiţi gata de actul sexual. Deci cam de la 15 minute in sus. Deja cum simti tu ca ești excitată și vrei următoarea etapă.
La final zic ca nu-ti fa griji ca ve-i părea necompetentă și el mai.mult v-a participa. Asta e ceva normal și el inţelege acest lucru. Mereu vorbește cu el inainte de proces,in timpul procesului,și după. Spune ce simţi,ca doare,să se oprească un un,să continue.
Fii deschisă și totul va decurge bine.
Totul va fi bine. După îţi va părea un fleac,destul de ușor.
Dupa ceva partide de sex,asta poate fi si cateva zile, nu e neaparat tot in acea zi, deja fiind dezvirginată, ve-i ști gusturile tale in sex, cum iti place, incerci poze noi etc.
Totul la timpul său.
Cam așa. Sper ca ti-am dat raspuns la intrebarile tale și te-am liniștit un pic. Baftă! Totul o sa fie bine! =)

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei să faci sex cu el pentru că ai descoperit că are un comportament corespunzător cerințelor și nevoilor tale? Nu face sex cu el, dacă nu simți că el este acela. Fă-o cu cel pe care îl dorești cu fiecare celulă și fibră din organismul tău. Să-l dorești cu sufletul, cu mintea, cu tot. Să o faci cu el pentru că vrei s-o faci, știind că poate a doua zi te vei trezi singură. Sex-ul nu trebuie să fie 'cadoul' rezultatelor faptelor lui. În acele momente în care el va încerca să te ridice la cer, tu vei fi preocupată de pata de sânge de pe cearceaf? Dacă te gândești la asta înseamnă că nu el este acela. Nu trebuie să repeți un scenariu. Dorința pe care o ai pentru el va trezi latura ta pasională. Nu experiența este cea care te va 'ajuta'. Nu trebuie să respecți un set de gesturi, atingeri și cuvinte. Te va ajuta acea chimie dintre voi, acele firicele de electricitate pe care le vei simți când el doar te va privi, acea scânteie, conexiune și atracție fizică. Nu contează locul, ci persoana cu care o faci. Este importantă protecția. N-ai nevoie de lubrifiant, dacă știe ce face și înainte vei avea parte de preludiu.
Fă-o pentru că îl vrei, nu pentru că el ți-a demonstrat că merită să te aibă.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Să o faci cu el pentru că vrei s-o faci, știind că poate a doua zi te vei trezi singură." Nu reusesc sa vad nimic bun in sfatul asta. de ce sa aleaga un one night stand in defavoarea unei relatii serioase? Nu are niciun sens.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Ideea nu este să o facă cu un necunoscut pe care îl dorește, ci s-o facă cu băiatul cu care este într-o relație fără așteptări ce ar putea s-o dezamăgească. S-o facă pentru că vrea să o facă cu el, nu pentru că el îi promite un viitor frumos în care îi va îndeplini toate dorințele și va fi așa cum ea vrea.

| Adry05 a răspuns (pentru Plato):

Ba are sens ce a zis, voia sa zica ca sa o faci cu cineva pe care il iubesti atat de mult incat sa nu regreti experienta nici daca a 2-a zi n-ar mai fi acolo nu s-o faci doar pentru ca a trecut ceva timp si va intelegeti bine, te simti in siguranta si zici hai s-o fac. N-a zis niciodata c-ar fi vorba de un one night stand, n-ai priceput nimic din ce a zis, s-a exprimat foarte frumos si se vede ca omul asta a trait iubire

| Plato a răspuns (pentru Adry05):

Iubire? Ciudata definitie a iubirii aveti voi in cap...

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

-Pui prosop sub tine sa nu patati nimic
-Alegeti intre prezervativ si anticonceptionale, metoda dubla e ok daca il gasesti pe unu intr-un bat si nu planuiesti sa il mai vezi a doua zi. Prezervativul e pentru BTS si anticonceptionalele sa fii sigura ca eviti sarcina.
-La pozitii inncercati si vedeti ce te doare mai putin. In unele cazuri tu deasupra e mai ok ca tu controlezi penetrarea si te poti opri daca doare prea tare. Daca ai incredere in el ca se poate abtine si merge incet puteti merge cu misionarul.
- Preludiu e neaparat, si sa te lubrifiezi si sa te mai relaxezi (daca esti stresata e posibil sa fie mult mai durerost orice ati face). Incearca sa te calmezi, gandeste-te ca e chestia pe care au facut toti oameni dintotdeauna nu descoperi America.
-Daca nu te lubrifiezi destul poti folosi lubrifiant
-Actul dureaza pe la 10-15 min in medie dar in functie de voi poate fi gata ain 30 sec sau 2 ore. Daca te doare mai incercati mai luati o pauza va mai jucati apoi dupa ce trec durerile incercati iar nu e nici o regula, puteti sta toata noaptea in pat.
-Orgasme nu stiu daca o sa aveti neaparat prin penetrare prima data. Cand te doare prea tare va opriti si va puteti ajuta reciproc sa terminati si nici daca nu terminati nu e sfarsitul lumii.

E prima data, cel ami probabil nu va iesi nicicum dar rabdare.

| alina2k18 a răspuns:

Hehe, nu ai deloc cunostinte la 21 ani, eu eram satula de lupa la varsta asta ahahaha
Crezi daca daca faci sex si esti virgina gata, te ia si de nevasta?
laughing
Prima oara te doare tare, usturimi si tot tacamu cu tot cu preludiu, sfatu meu e sa faceti pettingwinking asa te specializezi si in orale pana inveti sa te f4ti calumeawinking
Prezervativ si lubrifiant sunt de ajunswinking
nu curge asa mult sange, dar se pateaza, luati un prosopel si il pui sub tine ca oricum nu o sa faceti cine stie pozitiiwinking
Garantez ca nu o sa il tina mult, cred ca e satul de labicawinking

| Treaem24 a răspuns:

Fără supărare mai asteapta 6 luni chiar 1 an daca te iubeste asa mult asteapta

| Melisaanais explică:

Imi pare rau ca a durat atat pana sa dau o fundita. Am tot zis sa o dau, dar pana la urma am uitat. Acum ma uitam prin intrebarile pe care le-am pus si am vazut ca am uitat sa dau una...V-as fi dat la toti, cu totii m-ati ajutat la fel de mult! Va multumesc tuturor!