| littleladybug a întrebat:

Am 22 de ani si un iubit stabil de un an si ceva si ne-am propus impreuna ca sa merg sa ii cunosc pe ai lui peste o luna. Ai mei l-au cunoscut deja, il plac si nu au nimic impotriva relatiei noastre, doar ca atunci cand i-am zis mamei ca vreau sa merg la el acasa sa ii cunosc pe ai lui mi-a spus ca nu ma marit inca si sa merg peste 2-3 ani, ca fetele merg acasa la baieti atuni cand se marita. Al meu nu e din oras cu mine, a venit aici la facultate. Noi ne facusem deja planuri ca o sa merg la el, o sa stam 2-3 zile, dar cand am auzit ce a spus mama mi-a taiat tot elanul. Nu i-am spus asta iubitului meu pentru ca nu vreau sa il supar. La varsta asta inca mai am ora de venit acasa, ai mei nu ne lasa sa dormim impreuna...si am vorbit cu ei, dar e degeaba sad Cum as putea sa ii conving pe ai mei sa ma lase la el?

4 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Buna!
Eu am 21 de ani si consider ca mama ta are dreptate. Iti vrea doar binele. Eventual ai putea "trata" cu ai tai sa te lase sa mergi sa ii cunosti pe parintii lui, insa sa te intorci acasa in aceeasi zi. Adica sa nu ramani la el peste noapte.
Eu cred ca asa trebuie sa procedeze o fata cuminte.
Stai si gandeste-te putin la o chestie: probabil crezi ca parintii tai au o anumita varsta si o gandire invechita, insa parintii lui au aproximativ aceeasi varsta si cel mai probabil aceeasi gandire. Ce parere crezi ca o sa isi faca omenii aia despre tine din moment ce tu mergi sa dormi cu iubitul tau la ei in casa? Probabil o sa se intrebe ceva de genul: "oare la cati iubiti acasa a mai fost fata asta?!".
Sfatul meu e sa lasi vizitele prelungite si dormitul cu el pentru dupa ce te cere de nevasta.

| Violleta2022 a răspuns:

La 22 de ani, esti majora si ai putere de decizie, deci, hotaraste-ti viata si nu mai intreba pe mama!

| Holiday a răspuns:

Daca te duci sa ii cunosti pe ai lui nu inseamna ca te mariti. Daca ma casatoream cu toate fetele care mi-au cunoscut parintii aveam un harem la vremea asta. Ai 22 de ani, ce naiba vor de la tine, sa stai dupa fundul lor pana la 30?!?
Vezi-ti de viata ta, si daca te mariti si daca nu cu baiatul ala, mergi si cunoaste-i daca asta iti doresti.
Mi se pare incredibil ca la varsta asta sa iti impuna ai tai la ce ora sa vii acasa, cand, unde si cu cine sa-ti petreci timpul.
La modul cel mai serios, e momentul sa pui piciorul in prag...ai 22 de ani, ce naiba...
Din pacate inca mai exista genul asta de parinti, care au fixatii de genul asta. Eu nu zic, pot fi parinti buni, iubitori, dar comportamentul asta e unul care in loc sa-ti faca bine, mai mult iti dauneaza.
Si ce e culmea de cele mai multe ori, la vremea lor nu au facut nici pe departe ce vor sa faca copiii lor, dar daca le zici inventeaza tot felul de scuze, ca era altfel atunci, ca stai sa vezi si sa nu crezi, bla, bla, bla. Iar asta e ipocrizie.
So. Go for it!

| Annamaria21 a răspuns:

Ar trebui sa le explici ca esti destul de mare ca sa iei propriile decizi, pur si simplu nu mai asculta ce spun ei, o sa se supere o zi doua dar asta este, fii mai rebela, Ai sa vezi ca o sa iti fie de folos.