| anamaria10pop04 a întrebat:

Buna TPU! Vin cu o problema destul de penibila, dar care ma face sa ma consum maxim. In urma cu ceva timp am cunoscut la nunta verisorului meu un tip, verisorul sotiei lui. El locuieste in Cluj, iar eu in Suceava. Cateva zile dupa nunta, timp cat a mai ramas in Suceava, am iesit in fiecare seara si am pastrat legatura pentru ca suntem compatibili unul cu altul, avem multe lucrurinin comun etc.
Cand a plecat de aici, a ramas ca ma invita sa vad Clujul, oferindu-mi el cazare si tot.
Tin sa precizez ca am 18 ani, iar saptamana viitoare ne-am facut planuri sa merg la el, dar intervine o problema: mama mea. Ea a vorbit cu el in fiecare sera cand el venea dupa mine acasa sa iesim in acea perioada dupa nunta, dar a spus ca inca nu il cunoste destul sa ma lase sa merg la el.
Baga in fiecare zi noi motive sa nu ma lase, desi eu am mai fost singura cu prietenii in alte tari la mare si munte, mai multi ani la rand, deci clar sunt capabila sa am grija de mine.
Ce ar trebui sa fac sa o conving? Eu am banii mei stransi (vorbim de mii de euro) + venit stabil pe care il am lunar. Uneori eu vin acasa cu plasele pline de cumparaturi de mancare din banii mei, deci nu se poate spune ca depind de ea financiar. Am incercat sa o iau cu santaj emotional cum ca din toamna daca acum nu o sa ma lase sa nu se mai astepte sa trec pe acasa mai des de craciun si paste. Chiar nu stiu ce sa mai fac /zic… am considerat ca trebuie sa fiu mereu genul de copil bun care sa imi intreb parintii mereu daca ma lasa in anumite locuri, desi nu depindeam de ei cu nimic.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar ce profesezi tu la doar 18 ani, de castigi mii de euro?
Spune-ne si noua cum este posibil sa castigi mii de euro si s ate intertii singura?
Care-i profesia ta?

| anamaria10pop04 explică (pentru Violleta2022):

Am magazin online, dar nu legat de asta e intrebarea mea

| Violleta2022 a răspuns (pentru anamaria10pop04):

Mai sa fie, magazin online la 18 ani care produce mii de euro... ce vinzi?

| Roger645 a răspuns:

Poate omul are placerea sa iti arate orasul lui, sa schimbe o vorba una alta. Daca o sa stai la el, o sa va manance pe amandoi sa faceti ceva. Barbatului e bine sa ii spui foarte clar ca faci sau nu, sa nu isi faca planuri gresite si alte glumite. Unele mame au instict "mama" closca sa te tina la cuib si la un moment dat va dauna.
Ca si in afaceri, cumperi o mostra. Eu as sta cu el vreo luna, uneori aparentele insala. Cand esti manat de hormoni ( 6luni-2ani) nu mai esti rational, abia apoi iti revii. Maxima grija, nu amesteca afacerea cu date sensibile cu telenovelele. Nu e bine sa fii pre buna, uneori sa fii dracoasa sa spui nu. Scoala strazii.

| DrHeart a răspuns:

Buna! In primul rand, nu trebuie sa dai explicatii nimanui legat de unde ai tu bani si ce profesezi. Asta e doar treaba ta. happy
Tu stai acum acasa la mama ta? Daca da, din pacate, va trebui sa faci acest compromis pana pleci. Stiu ca e nasol sa nu ai libertatea de care ai nevoie, mai ales cand ai niste parinti care iti baga pe gat grijile si limitele lor, insa momentan nu prea ai incotro decat sa joci dupa cum canta ea pana te muti singura. Pe de alta parte, insa, ai putea sa folosesti toata situatia asta in beneficiul tau in ceea ce-l priveste pe tipul ala. Fa-l pe el sa vina in oras la tine, sa-si ia cazare si sa depuna un pic de efort. Poti sa bagi scuza asta cu "mama rea" si iesi si in castig. Go girl!winking

| SHERMICKEL a răspuns:

Fără supărare, Este Mama ta, ea poate a auzit anumite lucruri despre el(bune sau rele), dară că orice părinte trebuie sa se convingă deoarece nu poate fi sigură de ceea ce spune lunea, este bine totuși să o întrebi și să vorbești cu ea deschis, nu cu șantaj emoțional. Doamne ajută!