| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 24 de ani, sunt virgina si asa doresc sa raman. Nu vreau sa am vreodata treaba cu nimeni, din motive personale. Chestia e ca ma termina pofta sexuala, m-am masturbat in trecut, dar nu o mai fac de ceva ani. In ciuda asteia, tot am pofte. Ceva medicamente anti pofta sexuala?

64 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Este normal sa ai pofte, esti om, ai hormoni. Nu exista medicamamente speciale pentru iti scadea libido-ul, de la anumite medicamente poti avea acest efect advers, dar nu este recomandat. Ce faci impotriva organismului nu va fi vreodata sanatos. Ar fi mult mai bine sa iei legatura cu un psihoterapeut si sa vorbesti despre aceasta tema.

| dullcat a răspuns:

Buna.Masturbarea e sanatoasa.De ce nu o mai faci de cativa ani?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, ai tot respectul meu pentru ce ţi-ai propus să faci. Nu cred ca exista medicamente anti-poftă-sexuală şi oricum, dacă ar exista, cel mai probabil ar trata doar efectul nu şi cauza. Ce-ţi recomand eu este să observi când anume se declanşează acele pofte sexuale: de ex. când te uiţi la un film, când vorbeşti cu persoana de care îţi place, când eşti plictisită etc. În funcţie de asta poţi determina anumite "pattern"-uri despre situaţiile care declanşează acele pofte şi să încerci să nu te mai expui pe viitor.
Cât despre masturbare, cred că ţi-ai dat şi tu seama că nu este nimic altceva decât un mod foarte toxic de a-ţi satisface aceste pofte sexuale. Deci NU este sănătoasă deloc. Ai făcut foarte bine că ai renunţat la acest obicei. Sper că ţi-am fost de folos. Toate cele bune!

| doctorandus a răspuns:

In mod sincer iti recomand o discutie pe tema asta cu un psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Psihiatrul e pentru nebuni. In capul tau, daca unul nu se fwte, e nebun? Logica de pe vremea rascoalei de la bobalna, bravo

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihiatrul nu e numai pentru nebuni. Iti poate explica niste lucruri pe care nu le intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Miruna333):

Si ce imi face psihoterapeutul? Incearca sa ma convinga sa intretin relatii sexuale, nu? Eu nu imi doresc si punct. Decat daca ma ajuta sa nu mai vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Pentru ca dupa un timp iar imi doream. A devenit un obicei.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum se explica aceasta atitudine de respingere? Faci parte din vreun grup religios extremist?

https://www.sfatulmedicului.ro/......arii_11170

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Nici nu cred in dumnezeu. N-am treaba cu religia.

| Miruna333 a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihoterapeutul nu te,, convinge'' sa faci nimic, lol. Ce gandire aveti unii. Nu te va,, convinge sa nu mai vrei'' ca asa ceva nu e sa sanatos si normal, sa te opui firii umane, a corpului. Sa te opui la ceea ce simti nu e deloc ok. Iti va face mai mult rau. Te fortezi pe tine sa nu vrei, dar de fapt vrei, cere corpul si iti doresti si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De recomandat este sa te masturbezi, dar nu des, ci de doua ori pe săptămână. Astfel, îți vei elibera tensiunea sexuala. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Miruna333):

"Ce gandire aveti unii". Hai sa n-o mai dam pe șestache, dupa ciresi, acolo incearca sa ajunga psihocucu ăla. Sa imi explice ca e in regula sexul, cum o zici si tu. Dar eu daca nu vreau, nu vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau asta. Am zis clar ca nu vreau nimic in legatura cu sexul. Vreau doar niste medicamente care sa opreasca pofta.

| Miruna333 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca tu crezi ca te va obliga psihoterapeutul sa faci sex. Doamne fereste. Pai e in regula sexul. Tu te fortezi sa nu vrei, cu toate ca vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Miruna333):

Nu a pomenit nimeni de obligat, n-am zis asa ceva. Am zis ca ala, daca e sa merg la el, va incerca sa ma convinga ca sexul sa faca parte din viata mea, ceea ce exclud din start. Deci eu nu am ce cauta acolo.

| Miruna333 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te duci sa vorbesti despre problemele tale, ca nu vrei sa faci sex vreodata, e problema ta, nu te va convinge nimeni sa faci. Nu stii cu ce se mananca dar iti dai cu parerea. Intotdeauna trebuie sa dai o sansa. Nu exista medicamente magice sa faca ce iti doresti tu. De asta ai nevoie sa vorbesti cu un psihoterapeut, sa intelegi de unde vine problema asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Miruna333):

De ce ar fi o problema ca nu vreau sex?

| mihai69 a răspuns:

Crezi că dacă pui la infinit aceeași întrebare o să obții răspunsuri diferite?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ironia era ca daca erai fanatica religios, era mai explicabila dorinta ta (mai normala din punct de vedere psihiatric).

| hipotronic a răspuns:

Hei. E că și cum ți-ai nega natura, e în natura noastră să facem sex, dragoste numește-o cum vrei

Dacă erai asexuală nu simțeai nimic, erai ok acum, dar cum nu ești ai nevoie de sex

Încearcă să vezi de ce nu vrei niciodată să ai vteo legătură cu nimeni

Poate fi vorba de o traumă, o credință că ar fi periculos sau pur și simplu îți e frică

Baftă

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru hipotronic):

Treaba e ca, pentru a avea sex, ori trebuie sa am relatie, ori pur si simplu sa fac de placere.
Nu vreau relatie, iar sa fac sex de placere mi se pare comportament de panarame.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Ce observator.

| hipotronic a răspuns (pentru anonim_4396):

Să faci sex de plăcere cu un băiat pe care ai inceput să-l cunoști, aveți conexiune și vă respectați reciproc nu este comportament de panarame cum îl numești tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru hipotronic):

Ba da, daca e doar aventura. Si dupa apare alta aventura. Si tot asa. E cam de tarfe.

| hipotronic a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis să fie aventură, ceva serios voiam să spun, dar tu nu vrei nici cum și ești în contradictoriu, e ca și cum ai fi bipolară cel puțin legat de asta

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu exista niciun medicament " anti pofta sexuala" și dacă ar exista tot nu ar fi evident sigur.
Cred ca totul tine de felul cum gândești și ce gândești legat de sex.
Vezi tu,dacă ai impresia ca " puritatea" dispare și ca vai ce drama, atunci logic ca o sa crezi ca sexul este nașpa + societatea care le face panarame pe cele care își împărtășesc poftele legate de astea,le accepta și au parte de sex și pe tipi eroi.
Nu știu dacă ai văzut vreodată piramida ( evident am un lapsus al numelui) dar sunt exprimate nevoile unui om, cum ai pofta de mâncare,băut, nevoi importante asa ai și de sex,este normal.
Dacă ai o frica legata de asta,iar e ok,poți alege masturbarea,dar hai sa nu privim persoanele care fac sex ca pe niște ratați și oamenii care nu la fel, părerile difera, nimeni nu este sfânt și virginitatea nu exista.
Pentru ca himenul asta, se poate rupe și dacă faci gimnastica, mergi cu bicicleta, poți sa faci sex și sa nu se rupă pentru ca este elastic, asa ca da.

| shookdazed a răspuns:

Si uite de-aia raman barbati singuri...