| Dawson_Alexandra_1989 a întrebat:

Am aproape 15 ani, sunt fata si practic masturbarea de ceva timp.Stiu ca nu e bine, si am cateva defecte din cauza ei.Peste tot unde am citit zice ca la femei nu exista efecte negative,ei bine, exista.Nu am nicio intrebare in legatura cu asta, vreau doar sa va da-ti cu parerea.Sunt curioasa de ce credeti despre mine laughing sad

12 răspunsuri:
| nighter a răspuns:

E ceva normal, stai linistita happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Spui că ai nişte defecte din cauza masturbării...
Poate ne lămureşti şi pe noi care crezi că sunt aceste "defecte"!

Apoi afirmi că, contrar părerii generale ( că masturbarea nu ar avea efecte negative ), există ( totuşi ) astfel de efecte!

Care crezi tu că ar fi acele efecte negative ( să argumentezi, te rog )?

Sunt "curios" ce răspunsuri dai, şi în funcţie de acestea, am să-ţi spun ce cred eu despre tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe persoane se masturbează, aşa că stai liniştită.
Important e să nu faci un obicei din asta, să nu exagerezi.
De asemenea, ai grijă CUM te masturbezi, să nu te răneşti.

| darnme a răspuns:

Cand spui defecte...te referi fizice sau psihice?

| ItsMatrix a răspuns:

Intradevar...vezi sa nu te ranesti.batting eyelashes

| Covache_Razvan_1981 a răspuns:

Mie nu mi se pare a fi un lucru rau masturbare multi o fac( incusiv eu) deci nu e nimic rau in asta.

| Narfundo a răspuns (pentru Covache_Razvan_1981):

Vezi tu. multi sunt plini de boli si sunt deprimati.Problema este in mentalitatea ta si a multora ca tine. Daca fac eu si mai face si altu este un lucru bun cu siguranta-> GRESIT. Feriti-va de dependente si nu va distruge-ti corpul prosteste. Daca imi dau cu piatra in cap Domnul nu se va supara pe mine dar daca as face asta in fiecare zi Dumnezeu se va satura de mine.Ganditi-va.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Narfundo):

Foarte tare ultima parte a raspunsului..sincer ai merita fundawinking

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Narfundo):

Ar trebuii sa incerci sa te opresti...

| Narfundo a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Ce vrei sa zici?

| FabulousxD a răspuns:

Atata timp cat ai zis ca te masturbezi si ai 15 ani nu pot sa-mi fac o parere despre tinewinking
Masturbarea in unele privinte este un lucru bun te ajuta sa-ti cunosti corpul, sa fi mai sigura pe tinebatting eyelashes
Ce efecte negative poate avea?
Te cracanezi, ramai Scunda?
Nu! tot ce se intampla la corpul tau este cresterea nu e din cauza masturbariiwinking
Sper ca te-am ajutat!:*

| BIGexplorer a răspuns:

Nu pot sa imi formez o parere despre tine, datorita unui lucru intim, pe care cam toti il fac.Nu am practicat inca, si nici nu am de gand sa o fac, DAR nici nu judec. M-ai facut sa zambesc. O data aveai nevoie de ajutor, o data nu big grin Oricum, nu cred ca acest lucru te defineste. O seara buna!