| MarianaMaria133 a întrebat:

Buna, Am aproape 19 ani.
Am avut ciclul menstrual pe 7 noiembrie care s-a terminat pe 12 noiembrie, adica a ținut 6 zile, dar simt un disconfort la sâni, sunt puțin mai durerosi la atingere cum ar fi fost de obicei și ma dor ovarele...țin sa mentionez că am avut contact sexual neprotejat pe 15, 17 si 18 noiembrie fără ejaculare în interior, am ciclul neregulat. Am si stări de greață dar sânii nu prezintă niciun aspect al unei sarcini doar că ma dor foarte puțin decat eram obișnuită și îi simt puțin mai umflați dar nu exagerati. Am făcut test de sarcină și a ieșit negativ. Si mai țin sa mentionez ca stările astea le am de cand mi s-a terminat menstruatia nu dupa ce am avut contact sexual. Va rog frumos dati-mi un sfat. Este posibil o eventuală sarcină? Sau altceva? Oi fi răcită la ovare sau am o dereglare hormonala. Astept raspunsul tau cât mai curând.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Fiindca ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi de tipul neregulat, in aceasta situatie nimeni NU iti poate oferi un RASPUNS care sa fie obiectiv si mai ales sa fie CORECT. In cazul tau pot fi formulate si emise numai pareri sau presupuneri subiective care pot fi la fel de bine corecte dar la fel de bine si cu totul false, eronate, gresite.
2.) Bineinteles ca in organismul tau toata activitate hormonala este in permanenta mai mult sau mai putin dereglata si exact din acest motiv ciclurile tale menstruale au caracteristica de a fi de tipul neregulat sau chiar dereglat.
3.) Fiindca cele 3 acte sexuale au fost intretinute cu doar 7, 8 si 10 zile in urma, in acest moment este ABSOLUT IMPOSIBIL ca rezultatul testul de sarcina obtinut sa NU FIE NEGATIV. In acest moment chiar si daca s-ar fi format o sarcina si in acel caz ar fi cu totul IMPOSIBIL ca sarcina respectiva sa fi putut sa produca CANTITATEA MINIMA DETECTABILA de hormon hCG, incat sa poata fi detectata chiar si de cel mai utra-mega-hiper sensibil test de sarcina existent in comert.
4.) Testul de sarcina chiar si cel ULTRA-MEGA-HIPER SENSIBIL, al carui rezultat sa fie chiar si intr-o foarte mica masura (de 5-10%) valabil si corect se poate face NUMAI dupa ce au trecut MINIM 13-14 zile de la data la care a avut loc actul sexual.
Pentru ca rezultatul obtinut sa poata fi acceptat si avut in vedere ca fiind in proportie de peste 98-99% valabil si corect, testul de
sarcina se efectueaza dupa ce au trecut MINIM 21 de zile de la data la care a avut loc ultimul act sexual neprotejat.
Rezultatul testelor facute inainte de acel moment au toate sansele sa fie ERONATE, INCORECTE, pur si simplu GRESITE.
Multa sanatate!

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com