| Annnonimm a întrebat:

Buna am avut contact neprotejat in data de 5 spre 6, pilula de a doua zi mai are efect daca o iau maine?
Imi poate spune cineva mai multe despre aceasta pastila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Esti absolut sigura de posibilitatea de a ramane gravida? Pastila se administreaza doar cand esti 100% sigura ca esti in perioada fertila si baiatul a ejaculat in vaginul tau si instalarea sarcinii este sigura..Pastila are efecte extrem de daunatoare asupra organismului tau deoarece deregleaza sistemul hormonal pentru multa vreme. Exista pastila de a 5-a zi, se numeste ElleOne dar orice astfel de pastile se administreaza doar la indicatia medicului ginecolog.

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Da sunt sigura deoarece a ejaculat in mine, cat despre fertilitate eu cred ca eram in acea perioada datorita mucusului cervical si trecusera deja 13 zile de la ultima mesntruatie.Imi este frica sa iau pastila fara prescripitia doctorului.

21 răspunsuri:
| RyugaHideki a răspuns:

Pastile se poate lua in maxim 72 de ore de la actul sexual. Cel mai bine e sa o iei cat mai repede. Intreaba farmacistul dupa cat timp poti efectua un test de sarcina. Pastila costa in jur de 60 lei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Detalii despre contracepţia de urgenţă :

Atunci când ŞTI sigur că partenerul a ejaculat în tine ( chiar dacă s-a „scăpat" doar „puţin", sau dacă prezervativul s-a rupt ), DACĂ vrei să fi mai SIGURĂ că EVIŢI o posibilă sarcină, se poate folosi contracepţia de URGENŢĂ : "pilula de a 2-a zi" - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 50-80 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Recent a apărut în farmaciile din România şi "pilula de a 5-a zi" ( ellaOne ) - se găseşte la farmacie şi costă în jur de 100-110 lei ( în funcţie de tip şi de farmacie )!

Din această categorie ( pilula de a 2-a zi ) fac parte 2 tipuri de tablete : Postinor 2 şi Escapelle - aceste tablete se iau la maxim 72 ore de la contactul sexual neprotejat ( preferabil cât mai URGENT ) - cea mai recomandată ar fi Escapelle, deoarece previne 85 % din cazurile de sarcină!

Contraceptia de urgenta NU este la fel de sigura ca pilulele luate zilnic. Sansele ca ea sa functioneze sunt intre 75% si 85%, in functie de momentul in care este folosita si de modul in care a fost administrata.

Dacă la patru săptămâni nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

Postinor 2 – EXTRAS Prospect :
Postinor 2 conţine două tablete, care se iau pe rând, astfel : Primul comprimat de Postinor-2 trebuie administrat in urmatoarele 72 ore de la contactul sexual si al doilea comprimat trebuie administrat la 12 ore dupa primul.

Conform datelor furnizate de studiile clinice, se recomanda administrarea primului comprimat in primele 48 de ore (dar nu mai tarziu de 72 de ore) dupa contactul sexual, deoarece eficacitatea preparatului scade daca tratamentul este inceput dupa primele 48 de ore de la producerea contactului sexual.
Daca se produce voma in interval de 2 ore dupa administrare, se va repeta doza.

Escapelle – EXTRAS Prospect :
S-a estimat că Escapelle previne 85% dintre sarcinile posibile, dacă este administrat în primele 72 ore după ce a avut loc un contact sexual neprotejat...
Dacă apar vărsăturile în decurs de trei ore după ce aţi luat comprimatul, trebuie să luaţi imediat alt comprimat.
După ce aţi utilizat contraceptivul de urgenţă se recomandă să utilizaţi o metodă contraceptivă de barieră locală (de exemplu prezervativul) până în momentul apariţiei următoarei sângerări menstruale.

De asemenea, e IMPORTANT să şti că "pilula de a 2-a zi" NU se ia decât CEL MULT de 2 ori pe an ( la un interval de 6 luni ) - deci, NU se utilizează frecvent când bănuieşti că e posibil să rămâi însărcinată!

Pentru a avea o EFICIENŢĂ apropiată de 80-85 % pilula TREBUIE luată în primele 48 ore de la contactul sexual „neprotejat"!

De asemenea, e foarte IMPORTANT de ştiut că - în special aceste "pilule de a 2-a zi" - PRODUC o "explozie" hormonală care DEREGLEAZĂ starea generală a organismului ( şi astfel împiedică o eventuală fecundare a ovulului, deci o eventuală sarcină )!
Din această cauză, în GENERAL după administrarea acestei "pilule", se produc DEREGLĂRI ale menstruaţiei ( întârzieri, chiar de mai multe luni ).

Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.gedeon-richter.ro/......202014.pdf

ellaOne / pilula de a 5-a zi se poate lua până la maxim 120 ore DUPĂ contactul sexual neprotejat, dar se obţine doar pe bază de REŢETĂ medicală – pentru asta fiind necesar un control GINECOLOGIC şi, recomandabil, o vârstă de peste 18 ani!

ellaOne – EXTRAS Prospect :
„Indicaţii terapeutice
Contracepţie de urgenţă în interval de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.

Doze şi mod de administrare
Acest tratament constă într-o comprimat cu administrare orală, ce se va administra cât mai repede cu putinţă, dar nu mai târziu de 120 de ore (5 zile) de la contactul sexual neprotejat sau nefuncţionarea metodei contraceptive utilizate.
Acest comprimat poate fi administrată cu sau fără alimente.
Dacă în decurs de 3 ore de la administrarea ellaOne pacienta vomită, se va administra un nou comprimat.
ellaOne poate fi administrată în orice perioadă a ciclului menstrual.
Prezenţa sarcinii trebuie exclusă înainte de a administra ellaOne.
Metoda contraceptivă de urgenţă ellaOneellaOneellaOne nu elimină riscul unei sarcini în toate situaţiile.
Dacă sarcina apare după tratamentul cu ellaOne, ca în cazul tuturor sarcinilor, trebuie luată în considerare posibilitatea unei sarcini extrauterine. Sarcina extrauterină poate continua, în ciuda sângerării uterine.
După administrarea ellaOne, este posibil ca menstruaţia să înceapă uneori cu câteva zile mai devreme sau mai târziu decât data aşteptată. La aproximativ 7% dintre femei, menstruaţia a început cu mai mult de 7 zile înainte de data aşteptată. În aproximativ 18, 5% dintre cazuri, s-a înregistrat o întârziere de mai mult de 7 zile, iar în 4% dintre cazuri, întârzierea a fost de mai mult de 20 de zile."
Pentru alte detalii, vezi linkul sursă :
http://www.medipedia.ro/......-30mg.aspx

Vezi şi Prospectul de la linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202014.pdf

În mod "normal", conform Prospectului, menstruaţia ar TREBUI să vină la data obişnuită, sau chiar mai repede!

Dereglările hormonale sunt un efect "secundar", NU apare la toate fetele/femeile - depinde de la fată la fată, în funcţie de cum "reacţionează" fiecare organism.
Şi, chiar dacă ciclul tău se dereglează în urma acestei tablete, în 2-3 luni de la administrare ciclul îşi va "reveni" la normal.

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

In care zi ca nr. din ciclul menstrual s-a petrecut raportul sexual lund ca 1 prima zi de menstruatie, sau cate zile mai erau (estimate) pana la viitoarea/urmatoarea menstruatie? Doar asa imi pot da seama in ce perioada a ciclului ati facut sexul. Exista pastila de a 5-a zi dar te sfatuiesc sa nu iei dupa capul tau asceste pastile. Este obligatorie vizita si eventual consultatia unui medic ginecolog.Iti dores multa sanatate.

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Pai menstruatia mea a inceput pe 18 dec. si a durat cam 7 zile, iar contactul sexual l-am avut cum am mai zis pe data de 5 spre 6 (dupa 12 noaptea deci cred ca era in data de 6) iar urmatoarea menstruatie ar trebui sa vina cam pe data de 18-19.
Multumesc de sfat, mai bine ma duc la doctor decat sa o iau asa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai un ciclul menstrual regulat si data urmatoarei menstruatii ar trebui sa se produca in data de 18-19 ianuarie in acest caz data cea mai probabila a ovulatiei se calculeaza astfel : 18-19 ian. minus 14 zile rezulta ca ovulatia s-a produs aproximativ in data de 4-5 ianuarie. In acest caz intr-adevar, sexul din dara de 5 spre 6 ian.s-a intamplat in imediata/perioada a momentului ovulatiei deci este practic imposibil de dat un raspuns transant si intr-adevar probabilitatea instalarii unei sarcini este maxima.Te sfatuiesc sa mergi urgent la un cabinet de ginecologie si vei primi raspunsul unui specialist. Nu intra in panica deoarece au aparut aceste medicamente noi produse in Franta care se pot administra pana in a 7-a zi de la producerea sexului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Am uitat de afirmatia ta. Abundenta si consistenta mucusului cervical indica de asemenea faptul ca erai in perioada fertila, dar nu este obligatoriu ca ovulul sa mai poata fi fecundat deoarece (acesta se poate intampla doar in decursul a max.24 de ore) era la limita perioadei de viabilitate (de viata ca ovul).

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Deci exista sanse sa fiu deja insarcinata? pot face un test?

| corbulalbrosu a răspuns:

Da,din pacate exista sansa unei sarcini. Existenta ei se poate stabili cu certitudine cel mai devreme printr-o analiza de sange facuta dupa 7-8 zile de la producerea sexului sau dupa 21 de zile, adica dupa data de 26-27 ian.prin metoda clasica folosindu-se urina. Din pacate nu exista nicio metoda nai rapida de testare.

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult de ajutor, o sa fac un test de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intelege ca nu se poate face mai devreme deoarece rezultatele vor fi gresite/eronate. Cel mai repede se poate afla prin analiza sangvina dar nu inainte de 7 sau 8 zile. Gradul de certitudine este de 98%.

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles, vina mea ca nu am specificat cand o sa fac testul, o sa il fac peste 21 de zile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Analiza sangvina poate certifica prezenta hormonului hCG dupa cca.7-10 zile dupa ovulatie. Testele de sange efectuate la cabinetele medicale au o acuratete intre 98 si 99 la suta. Ele pot fi facute la sapte zile dupa ovulatie (aproximativ cu o saptamana inainte de data la care ar trebui sa vina menstruatia), insa ofera rezultate foarte precise.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai un motiv plauzibil care sa te impiedice sa faci o vizita medicului ginecolog?

| Annnonimm explică (pentru corbulalbrosu):

Nu, nu am nici un motiv sa nu ma pot duce.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi in primul rand pentru linistea ta sufleteasca indiferent care ar fi raspunsul.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai facut sex neprotejat in noaptea dinte 5 si 6 ale lunii ianuarie, pastila de a doua zi trebuia luata cel tarziu in seara de 6 ianuarie.

| minrest a răspuns:

Pastila de a doua zi este o adevarata bomba hormonala care intoarce pe dos intregul organism pentru mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie luata in prima zi! Nu cred ca isi va face efectu daca o iei acum

| Nonameagain a răspuns:

NU. Trebuie luata in primele 24 ore, chiar mai repede.

| Annnonimm explică (pentru Nonameagain):

Dar azi daca o iau? Isi mai poate face efectul?