| Crs a întrebat:

Pe data de 14.11 in jurul orei 19-20 am avut un contact sexual neprotejat... nu sunt sigura daca sunt insarcinata sau nu... daca s-a intamplat ceva sau nu... dar pentru orice eventualitate as vrea sa iau o pastila de a2a zi. la cat timp dupa contactul sexual se poate lua aceasta pastila pentru a avea efect?

Răspuns Câştigător
| orkide a răspuns:

Hei, am fost si eu in situatia ta. Pastila se ia la maxim 72 de ore de la contactul sexual neprotejat. Fa-ti programare la ginecolog pentru orice eventualitate. Eu am luat Escapelle si, contrar parerilor pe care le-am primit pe aici, NU trebuie reteta de la medicul ginecolog ca sa o iei, altfel s-ar fi eliberat numai cu prescriptie. Majoritatea informatiei o vei gasi pe prospect, contraindicatii, riscuri, reactii adverse, etc.
Eu zic sa mergi totusi la giencolog dupa vreo saptamana/doua, sa-ti spuna el mai multe... si eventual roaga-l sa-ti prescrie anticonceptionale, sa nu mai ai emotii pe viitor.
Succes!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se ia in primele 24 de ore, dar trebuie intai sa gasesti un ginecolog care sa te consulte si sa-ti spuna daca e cazul sa o iei si anume ce preparat trebuie sa iei.

| EUSIATIT a răspuns:

Pai nu a trecut 24 de ore si apoi daca esti in perioada critica daca nu pentru ce sa iei?/? adica daca esti in zilelr de 10 14 de ciclu si nu te ai protejat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim 72 de ore de la contact. Dar e recomandat sa o iei cat mai repede, pentru o eficienta sporita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 ore