| 181818 a întrebat:

am o problema, 22 septembrie a fost ultima zi de cm, iar pe 23 seara pe la 22 am avut un contact neprotejat iar pr meu a ejaculat in mine, in ziua urmatoare de dimineata la 9 am luat pilula pentru a doua zi, iar dupa 12 ore fix am luat-o s p cea de-a doua pastila, nu am luat nicioadata aceste pastila e prima data, oare o sa-si faca efectul? poate fi 23 ziua nefertila fiind prima zi dupa ciclu? va rog ajutati-ma, va multumesc

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Conteaza a cata zi era numarnd din prima zi de sangerare. Nu conteaza data calendaristica sau faptul ca era prima zi dupa incetarea sangerarii.
Perioada fertila se calculeaza numarand zilele incepand cu 1 din prima zi de sangerare. Nu exista zile nefertile, dar cu fertilitate minima sunt zilele 1-5 si 24-28. Presupun ca tu depasisesi ziua 5, altfel ginecologul care te-a consultat nu ti-ar fi prescris pastila de a doua zi. Fiindca e pacat sa iei o pastila cu atatea efecte adverse pentru un risc minim de sarcina.
Pastila isi va face efectul, daca ai luat-o exact cum ti-a prescris medicul. Nu conteaza ca e prima data. De altfel, un medic batran si intelept mi-a spus ca o femeie care tine la viata si sanatatea ei ia pilula de a doua zi o singura data in viata, intr-un moment de maxima disperare.
Ce trebuie sa stii (subliniez, fiindca sunt sigura ca ginecologul ti-a spus) este ca minim 6 luni vei avea dereglari hormonale si menstruale: menstruatii lungi, sangerari abundente, neregulate, dureri. Ovulatiile se vor succede la intervale neregulate asa ca va trebui sa folosesti prezervativ la fiecare contact sexual. In plus, e bine ca in aceste 6 luni sa mergi la ginecolog la fiecare doua luni pentru consultatie, ecografie, eventual test Papanicolalou, asa incat sa minimizezi efectele adverse ale pilulelei de a doua zi.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

O să-şi facă efectul. E eficientă dacă o iei la maxim 72 de ore de la contact. Dar îţi va da peste cap organismul deoarece conţine o doză foarte mare de hormoni. Ziua de 23 poate fi nefertila, dar depinde de ciclul tău. Oricum dacă vrei să te bazezi pe o metodă naturală trebuie să îţi observi fiecare ciclu tip de 6 luni pentru a vedea când are loc ovulaţia. Şi dacă nu ai ciclu regulat nu te poţi baza pe asta. Dar. de ce nu v-aţi protejat? Vă doriţi un copil? A fost mai ieftină pastila aia decât un prezervativ?

kratos
| kratos a răspuns:

Daca ai luat pastila nu mai are sens sa-ti faci griji. Nu inteleg de ce nu ati folosit prezervativul sau anticonceptionale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu era nevoie să iei pilula de a doua zi, ovulație nu se instalează imediat după menstră.
Dacă ciclul tău menstrual este peste 28 de zile, ovulație este mai târziu de ziua a 7-a.
Nu rămâi însărcinată, stai liniștită. Pilula te-a protejat.
Această pastilă nu se ia mai mult de 2 ori pe an, deci nu o fă o metodă permanentă de contracepție.
De citit: www.seximus.ro
Pa, pa.