| Boicu_Daniela_1990 a întrebat:

Am avut mestruația pe data de 13 / 14 / 15 luna asta, urmăresc secreția vaginală să văd ziua când SUNT fertilă. După calendar zice că de pe data de 20 până pe 26 sunt zilele posibile pentru a rămâne gravidă. Vreau să spun că urmăresc secreția vaginală cum se spune, scurgerea este albă brânzoasă fără miros sau alte neplăceri, mai groasă sau mai puțin groasă dar brânzoasa. Menționez că introduc degetele mijlociu şi arătător să pot observa secreția, se mai observă şi pe lenjeria intimă foarte puțin un alb gălbui uscat. Azi după calendar se spune că este cea mai bună zi pentru a avea bebe dar scurgerea nu e alunecoasă sau ca albuşul de ou, este albă, groasă şi lipicioasă. Pot avea copil dacă nu este secreția alunecoasă ca albuşul de ou? Ginecologul mi-a zis că nu am nici o problemă. Doar că am prolactina mare şi iau dostinex 1 pastilă pe săptamână jumate marți, jumate vineri. Dar prolactina a scăzut, trebuia să fie 23 si este 15 cam aşa ceva cu toate astea doctorul ginecolog a zis să nu opresc tratamentul doar când voi rămâne gravidă. Pt că este posibil să crească iar prolactina dacă opresc tratamentul. Sex fac zilnic, o dată pe zi perna sub fund şi câteodată stau lumânarea 15/ 20 min.Ce părere aveți? Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Informatia oferita de aplicatia folosita este valabila numai in cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT si are constant o lungime cuprinsa intre 26 si 27 de zile fiindca doar in acest caz perioada fertila poate sa inceapa din a 8-a zi ciclului menstrual (13.07 - 20.07) si sa se termine in cea de-a 14-a zi (13.07 - 26.07). In acest caz zilele de astazi 25.07 si de maine 26.07 pot sa reprezinte zilele in care exista cea mai ridicata probabilitate de formare a sarcinii. Totusi lipsa MUCUSULUI CERVICAL FERTIL adica acea secretie foarte fluida, cu consistenta chiar apoasa, cu aspect de albus de ou proaspat care formeaza o pelicula fina si transparenta intre degetele desfacute in V imediat dupa ce cele 2 degete sunt scoase din vagin. Va trebui sa intretineti minim 2 acte sexuale zilnic si aceste contacte sexuale sa fie practicate si in urmatoarele 2-3 zile pentru a maximiza pe cat posibil sansele de a se produce o sarcina. Multa sanatate!

| Boicu_Daniela_1990 explică (pentru corbulalbrosu):

Vă mulțumesc pentru răspuns.