| laviniabeluska11 a întrebat:

Am avut o relație lungă, de trei ani si acum câteva luni ne-am despărțit și separat. Am avut certuri extrem de puternice și mi-a spus să plec din casă, la nervi. În acel apartament plateam împreună chiria, el plătea întreținerea total. Eu sunt studentă si nu câștig extraordinar. A ajuns sa îmi reproșeze că eu nu plătesc la întreținere, în condițiile în care toată treaba din casa o făceam eu, iar în ultima săptămână până la salariu tot timpul eu mă ocup de hrană și ce mai trebuia prin casă. Nici farfuria în care mânca nu o spăla. Chiar dacă mi-a spus la nervi, am suferit atât de tare încât am plecat de acolo, urmând ca el să mă caute și să îmi spună că îi pare rău. Eu nu mai suport să fiu cu un bărbat care trebuie să facă totul jumate jumate la bani, iar eu să fac totul, nu mai suport ca el să nu aibă bani niciodată să iesim la un suc, la o cafea, la o pizza. Mereu banii ii baga intr o mașină scumpă care nu e de nasul lui și în casa din provincie, care nu e nici măcar pe numele lui si mă crizez pentru ca știu că el bagă bani acolo si trebuie la final sa împartă cu sora lui. De ziua mea, nu mi-a luat nimic, ca a zis ca nu avea bani, de CRăciun nimic. In schimb, pentru mașină si casa cumpără tot ce e mai scump. I-am tot reproșat pentru ca efectiv nu mi se pare normal sa facă așa, pentru noi doi niciodată să nu fie bani. Aici nu aveam ce sa mâncăm poate, si ma chinuiam sa fac de mâncare din ce aveam și când pleca acasă făcea cumpături de 200 300 de lei. Sunt eu prea materialistă?

Răspuns Apreciat de Editori
| oany a răspuns:

Wow..bag seama ca buba asta dintre voi este veche.Si nu e vorba despre certuri ..este vorba despre prioritati.Doare adevarul..insa pentru el nu esti prioritate.Nu exista sa platesti tu chirie in conditiile astea.Da,poti sa cumperi mancare, poti sa cumperi lucruri pentru casa, dar nu sa intretii porcul. Iarta-ma, insa e aberant! Nu e barbat! Barbatul trebuie sa ofere macar o locuinta, macar siguranta casei.Si daca nu are asta..macar chiria si utilitatile sa le ofere.Sunteti de prea mult timp..nu e o joaca, nu sunteti la inceput.E inadmisibil! Eu chiar nu sunt un om materialist, am casa mea, masina mea, jobul meu si ma descurc singura.Insa stiu clar ce responsabilitati are un barbat, iar ceea ce face el este mojic! Crede-ma! Nu iti distruge viata langa un om pentru care reprezinti o colega de apartament.Comportamentul asta al lui, fix asta sugereaza! E pacat!

10 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Deci. hai sa o luam cu inceputul.
Voi 2 trebuia sa va intelegi de la bun inceput si sa cadeti la un anumit acord in legatura cu care si ce face. Care plateste chiria (in cazul asta, amandoi 50-50), care plateste intretinerile, cine se ocupa de casa si asa mai departe. Ati facut asta inainte sau chiar din primele momente de cand v-ati mutat? Ati discutat asta?
Nu este nimic gresit daca chiria + restul cheltuielilor le adunati si dupa imparititi la 2, in conditiile in care amandoi aveti job la norma intreaga si venit ceva mai mare. Dar in cazul in care tu esti studenta si banuiesc ca ai job part-time, el trebuia sa fie constient de faptul ca plata nu o sa fie 50-50 ci 70-30, dar totusi iti reproseaza acest lucru.

Banii ii baga intr-o masina scumpa? Ohooo romanasu laughing. Draga, e foarte simplu, daca el prefera sa bage bani in masina aia si casei, sau mai important, tie, nu iti acorda asa mare atentie si sprijin financiar, atunci baga-l in masina si ii poti spune,, poftim! traieste cu masina". Daca pentru el, conteaza mai mult masina decat femeia care sta langa el si cand vine vorba de bani mai face si scandal, e clar ca omul nu prea e intreg la cap. Adica ok, esti pasionat de masini, dar din punctul meu de vedere, prioritate are casa si iubita, apoi masina, nu invers. Eu nu am de gand sa raman cu datorii sau sa nu mananc 3 zile din cauza ca la masina mea ii trebuie nu stiu ce. Nu! Fugi de omul ala. Daca nu pleci acum, mai tarziu o sa regreti. Daca deja ati ajuns la certuri, ma tem ca mai tarziu o sa se ajunga si la violenta. Ia-ti un baiat de casa, unul care chiar vrea sa construiasca ceva si prefera sa fie linistit la casa lui si cu fata lui. Unul care are suficienti banuti si ii foloseste cu cap in loc sa-i arunce pe orice prostie. big grin

Nu este materialista ci pur si simplu te simti neindreptatita, te simti inferioara, ca si cum ai fi pusa pe locul 2 si pentru ce? Pentru o masina. Nu este nimic daca te superi pe el atunci cand el baga bani intr-o masina dar dupa nu are cum sa-ti faca niciun cadou de ziua ta sau de craciun. La faza asta chiar e nesimtit sincer. Succes pe viitor!

| Endoryus a răspuns:

Roman de roman. Bani de BMW are dar nu si de benzina. Stai linistita, nu esti materialista. E un ratat omul. Sa nu ajuti deloc in casa? E o lepra buna de nimic. Si din cate citesc, nici macar la bani nu se pricepe. Daca nu iesiti si voi deloc din casa, e clar. E degeaba ca barbat intr-o relatie. Fii mai inteligenta pe viitor si ai grija cu cine iti pierzi timpul. Ratati ca ala sunt multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambii sunteti vinovați nu te mai da așa mare victima, nu avem de unde sa știm cum e adevărul. Nu știm partea lui de adevăr, ca sfat daca nu ți convine ceva pur și simplu te despărți, reproșurile nu își au rostul câtă vreme ești în relație cu el, trebuie sa găsești pe cineva pentru care ești dedicată sută la suta. Sa faci sacrificii, fara sa ți para rău sau sa va certați.

| Violleta2022 a răspuns:

Gata, s-a terminat!
Da-i pace si nu mai despica firul in patru, ca oricum nu se mai repara nimic.
Cauta altul!

| Stilgar a răspuns:

Asta cu masina lui e ca indivizii cu telefoane scumpe. Ii vezi rupti in cur, cu datorii la banci, mancand covrigi cu apa...dar ei sparg zeci de milioane pe telefoane, apoi nici bani de cartela nu au. Draga, nu esti materialista atata timp cat ceri decenta si nu opulenta. Mai mult de atat, omul castiga dar in loc sa-i investeasca in voi, ii da unde crede el, semn ca are alte prioritati.

| Adry05 a răspuns:

Deci cred că zilnic văd 2-3 întrebări de la tine care te plângi de ăsta, chiar așa în loc să fii fericită cu cineva calumea preferi zilnic să suferi și să postezi aici ce tot face și-ți spune?

| Naghy a răspuns:

Chiar îmi pare rau de tine sa aud asta:
Uite cum sta treba femeia care este de casa trebui sa-si faca singura treba de femeie nu privi evolutia actuala a lumi este bonlavicioasa iar in cazul in care esti bonlava da poate sa participe sa te ajute ca de asta sant doua persone atata timp cat va iubiti nu se exista fie care cu bani lui si totii bani la gramada fiti milostivi unul cu altul cand santeti bolnavi sau apasati cu grij si nevoi nici unul dintre voi sa nu para sau sa fie rau sau indiferent in relatie
Dumnezeu sa va ajute

| Freya1 a răspuns:

El nu se gândește la varianta ca tu după ce iti vei termina studiile vei putea prinde un post bun si sa câștigi dublu față de el.In ziua de azi foarte multe cupluri sunt independente separat, nu e neapărat un lucru gresit dar trebuie sa conștientizăm că pe rând e omul "nealcos", adică intr-o relatie exista posibilitatea sa va ajutati pe rând mai ales daca sunteti tineri si la început.Macar ai cumparat ceva de mâncare și iti faci treburile casnice sa poti sa ii ușureze lui traiul,ca sa nu mai vorbim ca studiezi ca sa poti curând sa faci si tu ceva in viata si chiar sa il ajuți.
Voi sunteti cu bagajul in brate daca va scoate afara din chirie, mancari ce prinderi dar el baga bani in casa lui masa si in niste fiare, chiar crezi ca tu esti materialistă? Iti spun eu ce se intampla, el vrea libertate, el vrea ca tu sa te întrețin si el sa faca ce vrea cu bani lui nu sa faceti impreuna neapărat.Probabil se simte prea tânăr sa iti asume responsabilitatea de familie sau nu vrea sa locuiasca unde vrei si tu si sa munceasca ca orice om normal dar nu ar vrea nici sa ramana singur.Ce se va întâmpla pe viitor? Dacă nu cadeti de comun acord sa ii explici ca trebuie sa tragă si sa muncească la viitorul vostru relația nu va functiona, sa ii explici ca trebuie sa găsiți o cale de mijloc ca sa va fie pe plac amândurora.Dar daca nu va vrea iar tu nu iti vedea in continuare de relație asa cum e iti vad viitorul intr-o casa la tara unde sigur vrea el sa stea si unde tu nu vei avea nici o perspectivă, iar pe el plimbanduse cu masina prin sat sa se dea mare si muncind cu ziua.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nici farfuria în care mânca nu o spăla. -> Eu numai pentru asta îi frecam un șlap peste bot.

Nu ești materialistă, are el mentalitate de sărac.

| mgtow a răspuns:

Asa e prostul daca era destept statea ca mine si avea bmw 320i din 2019 cu 22.000 lire dar cum a stat cu tine si-a irosit viata de pomana doar pentru sex si sa-i gatesti. Recomanda-i sa stea singur sa se destrabaleze cu femei aia e viata adevarata nu sa te chinuie pe tine