| FizZAleX a întrebat:

Am si eu o problema, in urma cu 1 o saptamana jumate m-a certat taicamiu pentru ca a avut o discutie cu cineva precum acel cineva i-a zis ca din cauza lui nu am luat eu Permisul de conducere pentru ca m-a pus la treaba. Este adevarat ca fac treaba prin curte toata ziua dar eu nu am reprosat asta niciodata. Bun el la nervi a inceput sa ma dracuie sa ma faca prost etc. Da cel mai rau m-a deranjat cand mi-a spus ca l-am mancat de bani pana acum, iar eu nu i-am cerut niciodata 1 leu ( ca mi-a dat el e alta treaba dar nu i-am cerut) iar altii chiar il mananca de bani si tot de mine zice ca l-am mancat eu de bani. ( situatia noastra financiara este una destul de buna). Vineri facem 2 saptamani de cand nu vorbesc cu el ( eu stau sus la etaj,, avem casa cu etaj" iar el la parter) el m-a chemat la masa de mai multe ori dar nu am vrut sa ma duc pentru faptul ca mi-a zis asta ( Dc ma mai chemi la masa daca zici ca te mananc de bani). Sincer chiar vreau sa ma impac cu el dar nu stiu cum sa fac ( Daca faceam eu o greseala sa ii zic ceva rau ma duceam frumos si ii ceream iertare dar atata timp cat nu i-am zis nimic). Va rog dati-mi cateva sfaturi chiar vreau sa ma impac cu el.

4 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Esti barbat deci du-te direct la el insa nu te comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat si vorbeste cu el despre cele intamplate. Spune-i ca te-a jignit foarte mult si nu ai de gand sa tolerezi asta pentru ca doresti sa fi respectat. Intreaba-l de cate ori l-ai mancat de bani asa iti dai si tu seama cum gandeste tatal tau. Explica-i faptul ca daca tu nu i-ai reprosat nimic cu privire la faptul ca nu ai luat examenul nu ar trebui sa asculte alte persoane, straine, care uneori isi dau doar cu parerea. Data viitore vei lua, pune-te mai mult pe invatat fara sa incetezi sa il ajuti pe tatal tau(poate renunti la iesirile dese in oras pentru putin timp). Ideea este ca trebuie sa te obisnuiesti sa comunici cu tatal tau. Ia-ti inima in dinti si rezolva aceste probleme vorbind despre ce te deranjeaza fara sa fii melodramatic. Succes!

| TheKiller1 a răspuns:

Trezeste-te maine dimineata si incearca sa te comporti ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Daca vrei ca totul sa fie ca inainte.

| FizZAleX explică:

Pai nu am mai vb cu el de 1 saptamana nici nu m-a vazut la fata mi-e greu sa ma duc direct la el

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru FizZAleX):

E dreptatea ta! asteapta-l pe el sa vina la tine si sa-si cearta iertare pentru cuvintele spuse... daca e intr-adevar un om corect si un tata bun va veni si va spune "fiule,iarta-ma,sunt un prost!" atunci va fi momentul in care tu il vei invata o lectie "vezi,ma,tata, daca esti prost, cand ti-am cerut eu vreun ban? imi pare rau ca ai distrus tot ce s-a cladit in cativa ani prin niste cuvinte. daca n-ai fi fost prostalau, ma, tata,..."