| SERIALS a întrebat:

Simt ca innebunesc din cauza ca am descoperit ca proprietarul m-a amagit de bani.

Explic situatia, stau la chirie cu alti 4 intr-o casa, la etajul 2. E casa unei familii intregi, si mosneagul vine uneori si locuieste jos intr-o parte a casei, iar in alta parte locuieste feciorul sau si alti chiriasi. Faza e ca eu plateam pe o camera mica 190 euro plus 80 euro pe facturi. Asta e apartamentul fiicei mosneagului, dar mosneagul cauta chiriasi.
Faza e ca saptamana asta am descoperit ca un tip care sta intr-o camera de doua mai mare platea 230 euro pe chirie si 70 pe facturi. Am intrebat alt tip care sta in alta camera, si ala platea 70 pe facturi. Cum naiba imi lua mai mult pe facturi fiind intr-o camera mica?
Azi i-am scris pe whatsapp caci innebunesc, ma simt amagit si folosit, de nenumarate ori ii ziceam ca ma aflu in dificultate economica dar el a procedat urat. La inceput aveam contract pe 2 luni, dupa 11 luni in negru dar plateam acelasi pret, iar de 2 luni am contract pe 4 luni.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

La banii aia, in Bucuresti, găsești lejer o garsoniera, nu doar o camera.

| anonimg a răspuns:

Facturile casei se împarte în mod egal la toți cei care locuiesc în casă. Inclusiv bătrânul trebuie să-și plătească partea pentru că stă cu voi din când în când (plătește pe zilele care stă acolo).
Chiria se plătește în funcție de suprafața camerei, de confortul acesteia.

| Sn4k3 a răspuns:

Cam mult 200 pe o camera. Mai bagi putin si poti sta singur la garsoniera/apartament.

| johnnny123 a răspuns:

Adica platesti 270 de euro pe luna pe o camaruta amarata dintr-o casa in care mai locuiesc inca 10 persoane?

Cu banii astia iti inchiriezi singur un apartament cu 2 camere intr-o zona decenta cu toate mijloacele de transport in fata blocului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleaca cat de repede apuci si mergi la o garsoniera/apartament si stai singur sau cu maxim 1-2 persoane si ieși mai bine la bani. Sau macar nu iti mai iei țepe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pățit-o si noi. Exact asa, un bătrânel.

Fix aceeași poveste cu facturile. Facturi din pix.

Mută-te dacă vei avea ocazia. Cât mai degrabă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 200 de euro gasesti mai in orice oras dezvoltat (sau macar la periferii) garsoniera sa stai singur. In orase medii gasesti cu mult mai ieftin

| badpanda a răspuns:

Daca nu-ti convine cauta-ti in alta parte.
Asa te-ai inteles de la inceput.

| SERIALS explică:

Nu.

| KR0NSTADT a răspuns:

Fiecare plătește conform înțelegerii. Dacă tipul este neînțelegător cu problemele tale ar fi cazul să te muți.