| Ano88 a întrebat:

Bună, de o luna de zile sora mea mai mare a renuntat sa mai vorbeasca cu mine. Tin sa mentionez ca ne-a mai murit o sora intr-un accident de masina.
Ea s-a enervat pe mine pentru ca nu am fost de acord sa se mute cu sotul ei la mama mea, ea e casatorita eu inca sunt studenta… deci daca ea s-ar fi mutat cu el acolo eu numai aveam unde sa dorm. Facultatea o fac in alt oras dar vara merg inapoi acasa. I-am spus ca de ce nu merge la soacra ei, sau sa isi cumpere un apartament in rate…. nu ii pasa deloc de nimeni decat de ea. Casa noastra parinteasca nu e mare, cat sa dorm eu cu mama si cu ea …ma doare foarte tare ce se intampla si nu stiu cum sa procedez. Parca nu intelege ca nu putem sta atatia in casa, ca nu e spatiu… iar eu unde sa plec?
Sotul ei e un imatur, la 36 de ani sta numai pe live.uri pe tik tok si pe ea nici nu o baga in seama. Ea lucreaza si aduce cei mai multi bani. Toata lumea i-a spus dar nu vrea sa inteleaga. Ar trebui sa o las in pace? Poate intr-o zi ma va cauta… ma doare ca mi-am pierdur sora in accident, si ma doare ca nici sora mea pe care o mai am nu mai vrea sa faca parte din viata mea

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este alegerea surorii tale daca nu vrea sa mai vorbeasca cu tine, desi este mai mare pare mult mai imatura decat tine.
In contextul in care i-ai explicat si ar fi trbuit sa inteleaga faptul ca nu aveti un spatiu suficient de locuit in care sa stai tu, mama ta si ea cu sotul ei...
Poti doar sa lasi timpul sa decida, sa vezi peste o perioada daca-i va trece supararea, dupa cum spune o vorba plina de har " rabdarea este o virtute"
Pacat ca treci prin astfel de momente, mai ales ai o sora care a fost ucisa in accident;(

| ioana748 a răspuns:

Poti intelege de ce este suparata. Nu ai acceptat sa stea cu sotul ei la voi. Dar, pana la urma trebuie sa si asume noua familie si sa locuiască singuri sau intr-un spatiu unde se pot desfasura cat de cat mai multe persoane. Plus ca este complicat cand apare un barbat in context, caci trebuie sa ai grija cu apariția, sa fii acoperita, nu i simplu, voi ati fost invatate ca fetele. Si nici nu au un plan de viitor pentru o locuința, sa zici ca faceai un efort cateva luni.
Ma gandesc ca nici mama ta nu este prea incantata de idee, caci ar fi acceptat dansa fara acordul tau.
Da, acum ar trebui sa o lasi o perioada putin cu ale ei.Il are pe sotul, banuiesc ca il iubeste tare daca face atatea sacrificii pentru el.
Condoleanțe pentru sora ta, durerea este de nedescris in cuvinte si mama ta are nevoie de consolare si sprijin. Nu va mai fi aceeasi pana cand va pleca dincolo de soare.
Pe langa scoala, normal ca ai si viata ta privată, dar sa fii alaturi de mama ta cum poti.
Toate cele bune,

| adryang78 a răspuns:

Nu crezi că și tu ai o doză de egoism? Crezi că sora ta ar vrea să se mute în casa părintească de plăcere? Sau de nevoie? Ți-ai pus întrebarea? Să știi, e foarte dificil pentru un cuplu să locuiască împreună cu părinții. Veșnicul conflict între generații își spune cuvântul, fiecare are tabieturile și obiceiurile lui, vede lucrurile diferit, și de-aici o grămadă de neînțelegeri sau chiar conflicte mai mici sau mai mari, care erodează o relație. Vorbești foarte ușor de cumpărat un apartament în rate. Prețurile sunt exagerat de mari, poate nu-și permite o rată lunară atât de consistentă. La asta te-ai gândit?
Cu atât mai mult cu cât ați pierdut o soră, ar trebui să vă prețuiți reciproc, să vă înțelegeți, să vă sprijiniți una pe alta. Părinții se duc, soții uneori vă vor înțelege, alteori nu, dar o soră sau un frate îți poate fi alături la greu o viață întreagă.
Cu puțină bunăvoință se găsesc soluții pentru orice problemă.
S-auzim numai de bine! happy

| Hyperion7 a răspuns (pentru adryang78):

Pai bun,este egoista,dar în contextul in care sora sa are salariu,soțul ei poate munci și el undeva, chiar atât de incapabil să fii sa plătești niste rate?
Ok, piata imobiliara este cum este,dar unde sa și stai cu mama la un loc și cu sora?
Cum zicea cineva mai sus,daca era să fie mama lor de acord,clar nu se punea problema de acordul fetei mai mici și pe buna dreptate,in contextul in care nu te descurci cu banii și așa, la ce ti-a trebuit măritat cu unul care sta doar pe tik tok?
Hai sa fim oleacă serioși, daca nu era să știe în ce poama se baga, da, înțelegeam, dar la 30 de ani(mă gândesc că are peste 30) lucrurile nu mai sunt ca-n adolescenta, sa nu știi ce ghiogar ei.
Asta că vine sau nu de plăcere în casa părintească e un bullshit.In contextul in care banii nu te ajung, ai enșpe mii de variante, dar când trage numai unul, iar celălalt sta ca o lipitoare...mai drege-o tu aici.O fi vorba de iubire mare, dar chiar atât de mare încât ajungi sa faci din casa părintească un măr al discordiei?
Asta cu relația între frați, într-adevăr, așa e, dar cum sa te înțelegi cu o sora care vrea totul numai pentru ea, in contextul in care s-a băgat singura cu gatul in laț?
Nu prea poți.

| adryang78 a răspuns (pentru Hyperion7):

Dacă sora sa a făcut o alegere proastă, nu e treaba ei să judece. A nimănui, de fapt. Fiecare dintre noi este suma propriilor alegeri. Nu-mi dau seama care sunt alea "enșpe" mii de variante, dar poate nu am eu suficientă imaginație. Faptul că soțul surorii ei este imatur și iresponsabil este un aspect subsidiar. Și nici nu face subiectul întrebării. Ca o paranteză, poate sora ei se zbate să-și salveze căsnicia, așa cum este ea. Probabil își iubește soțul, cu toate defectele lui. N-avem de unde să știm.
Dar necazul colegei și întrebarea ei era în legătură cu relația ei cu propria soră, iar eu la asta i-am răspuns.

| Hyperion7 a răspuns (pentru adryang78):

Pai când faci alegeri proaste,îți asumi,nu faci furtuna in pahar că nu mai poți trăi cu mama,in contextul in care ți-ai făcut o familie(aparent), pentru că iar apar certurile că lui x nu ii convine ce face y și alte prostii de astea,așa că fiecare cum își așterne așa doarme și nu trebuie sa dușmănească sora mare pe sora mica,doar pentru că are ea o căsnicie praf.
Pai face parte din subiectul întrebării, deoarece dacă ar fi fost capabil,nu s-ar fi ajuns in acest punct,in punctul de a sta cu mama la un loc.
Ok,daca se zbate,sa se zbata în altă parte,din momentul in care ești căsătorită, vaccinata și așa mai departe,nu vad sensul sa te reîntorci la mama și să faci furtuna in pahar,in contextul in care ea si-ar putea permite sa facă ceva cu acel salariu, spre deosebire de sora ei care abia se descurca.
Pai cum sa ai o relație bună cu sora, daca egoismul ei o duce pe alte culmi și uita că ea, spre deosebire de sora mai mica, chiar s-ar putea descurca.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Soră, soră, dar brânza e pe bani. Înfruntă sora, chiar dacă este dureros. Spune-i în față că soțul ei e un trântor și nu vrei un trântor în casă.
Spune-i că dacă vor să fiți toți sub același acoperiș, trântorul să meargă la muncă. Spune-i că nu este azil casa părinților voștri, că nu sunteți voi obligați să țineți un trântor.
Spune-i că o familie înseamnă în primul rând că ambii parteneri au un loc de muncă, un salariu lunar.
Nu văd, chiar dacă îți este ultima soră în viață, să ai milă de ea, dacă ea are un trântor, nu un soț.
Sunt probleme familiale, din păcate nu ești singura persoană în dilema asta, dar noile generații sunt imature, iar multora rețelele sociale le-au luat mințile!

| Peli75 a răspuns:

Părerea mea ar fi că ar trebui să încerci să îi mai explici motivul de ce nu ai vrea să se mute la casa părintească, iar, să îi spui și de soțul ei care are este imatur, da, este greu că v-ați pierdut o soră, dar trebuie să înțeleagă că ar putea să muncească mai mult să stea în chirie sau cum ai zis tu, un apartament în rate!

| ok1345 a răspuns:

Credinta, nădejde, rabdare ca dragoste ai.Ai facut ce trebuia oricum nu se recomanda sa se stea cu parintii dupa casatorie "isi va lasa pe mama si pe tatal sau si vor fi un trup si un suflet "( cuplul). Tu sa ai grija de parintii tai si sa devi cea mai buna pentru a redirecționa dragostea ta catre persoana pe care o vei alege si familia pe care o vei forma. Succes! Vine sesiunea si avem de invatat laughing)Deabea astept tabara la mare?