| Ciocnadi_Isabella_1998 a întrebat:

Buna, am avut relatii intime cu iubitul meu in perioada nefertila. Dupa 10 zile mi-a venit menstruaţia la data care trebuia sa vina. Doar ca am impresia ca e doar o sangerare. E posibil sa fi ramas însărcinată? ???????? mi-ar placea sa fiu. Mentionez faptul ca rămân foarte greu însărcinată... Am relatii intime cu el de 6 luni si nu am ramas niciodată. Ce as putea face in privinta asta? Oricum intrebarea cea inportanta e mai sus. Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sexul amintit de tine a fost intretinut cu 10 zile inainte de data la care era prevazuta si anticipata pornirea menstruatiei. De asemenea dupa trecerea a 10 zile de la data intretinerii sexului a pornit si menstruatia, dupa cum a reiesit din calcule. Pe baza acestor informatii si observatii, reieseca sexul a fost intretinut in perioada care reprezinta perioada infertilitatii absolute a fiecarui ciclu menstrual. Este stabilit pe baze stiintifice cat si medicale ca OVULUL este produs si eliberat mereu din FOLICULUL OVARIAN in una din cele 2 trompe uterine indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid numai in ziua in care a fost produs, adica in urmatoarele MAXIM 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in cele maxim 24 de ore avute la dispozitie, ovulul nu a fost fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul (nefecundat) intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA complet/100% si se destrama. O parte din resturile rezultate este resorbit de tesutul uterului si al endometrului, iar cealalta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca hormonul progesteron pana in ziua urmatoarei menstruatii.Astfel ca dupa trecerea a cca. 3-4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua terminarii ciclului menstrual adica de pornirea menstruatiei. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU poate sa existe un OVUL VIABIL IN UTER, rezulta ca si daca ajunge sperma in vagin indiferent de cantitate, in lipsa OVULULUI formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca vrei sa ramai insracinata fa sex in perioada fertila iar el sa finalizeze in vagin, daca acea sangerare este de culoare maro inchis si nu este decat cateva pete doara tunci se poate vorbi de ciclu peste sarcina.

| alexandra0954 a răspuns:

Este foarte posibil sa fi ramas insarcinata