| anna76 a întrebat:

Cu 2 luni in urma am avut relatii sexuale cu iubitul meu, iar el a ejaculat in apropierea zonei mele intime, nu in interior ci in exterior. Dupa asta ciclul mi-a venit normal la data la care trebuie. In luna mai ciclul mi-a venit iar la timp, insa a fost intr-o cantitate mai mica decit de obicei. Este vreo sansa sa fi ramas insarcinata? Tin sa mentionez ca in luna mai in perioada ciclului am avut la scoala teze, eram stresata si poate din cauza asta cantitatea a fost mai mica. Luna asta inca nu a venit data la care trebuia sa mi se inceapa ciclul, mai sunt 8 zile, insa mi-e teama sa nu fi ramas insarcinata. daca stie cineva raspunsul la intrebarea mea si ma poate lumina, astept un raspuns. Multumesc mult. F18

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Eliminarea unor cantitati de menstra mai mici comparativ cu menstruatiile anterioare nu reprezinta simptome se sarcina. In cazul ultimei menstruatii adica cea din luna mai, cantitatea mai mica de menstra s-a datorat aproape sigur faptului ca s-au produs in organism dereglari de natura hormonala, care au inhibat dezvoltarea normala a endometrului in ciclul respectiv. In nici un caz nu poate fi vorba de o sarcina nici macar chiar si una ipotetica. Deoarece se subintelege ca nu ai mai intretinut contacte sexuale in ultimele 2 luni, devine ilogica teama ta de a exista chiar si posibilitatea de fi insarcinata. Iar daca paranoia ta a aparut cu 2 luni in urma si inca se mentine, este o abordare complet gresita si ilogica deoarece un simplu test de sarcina ti-ar fi oferit raspunsul exact care ar fi indepartat toate indoielile si semnele de intrebare. Probabilitatea de a fi insarcinata in acest moment se poate exclude in totalitae. Multa sanatate!

1 răspuns:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca NU a ejaculat in tine NU ai ramas bortoasa