| noink a întrebat:

Daca am intretinut relatii sexuale neprotejate, iar fix dupa 2 zile mi-a venit ciclul, la data fixa la care trebuia sa vina (am ciclu perfect regulat) si m-a tinut 5 zile cum ma tine de obicei, exista vreo posibilitate sa fiu insarcinata? Nu vreau sa fiu paranoica dar am tot citit cum ca menstruatia poate veni si daca ai ramas insarcinata. Eu eram in perioada nefertila oricum, totusi sunt putin ingrijorata

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este dovedit stiintific si medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual NU poate exista un OVUL care sa fie si VIABIL si din acest motiv se pot intretine contacte sexuale neprotejate si se poate ejacula in vagin fara nicio retinere deoarece formarea unei sarcini in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual este 100% IMPOSIBILA. Mai ales in cazul unui ciclu menstrual regulat la care se poate stabili foarte precis momentul ovulatiei se poate calcula foarte precis si ziua exacta in care dispare ovulul din organism. Orice alte comentarii sunt inutile si gresite daca sustin contrariul. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata, cu siguranta

| Violleta2022 a răspuns:

Cu 2 zile inainte de cilul nu mai erai dmeult in perioada fertila, deci, nu ai cum sa ramai insarcinata!

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, este imposibil sa ramai gravida.