| denisagherman a întrebat:

Buna! Am avut ultimul contact PROTEJAT pe data de 9 iunie.De atunci au trecut 3 luni si in care mi-a venit ciclul cat de cat REGULAT(intarzierea maxima a fost de 3 zile) si m-a tinut in fiecare luna 5-6 zile, dar in aceasta luna mi-a intarziat ciclul 8 zile.Am auzit de menstratie peste sarcina? Sau o falsa menstratie.Mi-a fost rau la un moment dat, dar am trecut printr-o perioada mai grea timp de o saptamana si nu dormeam uneori zile si nopti intregi si eu m-am gandit ca asta ar fi fost cauza.Luna trecuta dupa terminarea ultimului ciclu pe care l-am avut am facut mult efort fizic timp de 2 saptamani. Sper sa ma ajutati sa imi eliberez tot stresul si sa nu mai fiu asa de panicata.Multumesc!

4 răspunsuri:
| Anuskaa a răspuns:

Nu ai cum sa fi insarcinata, stai linistita! Ca doar ai avut menstruatie. Nu inteleg de ce scrii aici sa astept pentru un raspuns poate o ora sau mai mult era mult mai simplu daca faceai un test de sarcina pentru linistea ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista ciclu peste sarcina, este doar interpretat aiurea de unele femei.
Somnul, stresul si efortul fizic nu iantarzie ciclul menstrual, fiindca acela vine doar hormonal.
Cel mai probabil este vorba de ciclu de tip NEREGULAT.
Stresul ti-l poti elibera daca mergi al un medic psiholog iar pe viitor faci nuai sex cu prezervativ, care te asigur ca-i de 1000 de ori mai sanatos si mai bun si este fara pic de stres.
Fa totusi un test de sarcina, fiindca au trecut mult peste 21 de zile, deci ar trebui sa arate corect, daca esti sau nu gravida.

| denisagherman explică (pentru Violleta2022):

Am facut cu prezervativ, doar ca a fost prima data cand am avut un contact sexual si de aceea sunt asa de stresata...

| Violleta2022 a răspuns (pentru denisagherman):

Daca partida sau partidele au fost protejate integral, adica nici macar 1 secunda nu s-a introdus penisul fara prezrevativ, chiar nu vad motiv de stres.