| MihaElla_7768 a întrebat:

Am 29 de ani si de cand ma stiu am menstruatie neregulata.De 4 luni de zile sunt cu un baiat(dupa o pauza de 6 luni, timp in care ciclul mi-a venit regulat) si facem sex in fiecare zi protejat(prezervativ). Luna trecuta mi-a intarziat 2 saptamani si luna aceasta mi-a intaziat 6 zile(pana acum). Luna trecuta nu am avut nici un simptom, insa luna aceasta m-au durut sanii foarte rau, nici nu puteam sa-i ating, as dori un raspuns, va rog. Ce pot face?

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Poti face un test de sarcina.Sau mai multe.E cel mai simplu mod sa afli ce e cu tine.Accidente se intampla mai mereu si sanii tai umflati pot sa-ti indice atat faptul ca esti foarte aproape sa-ti vina ciclul, cat si o posibila sarcina.Iti doresc sa fie ceea ce-ti doresti si tu!

| ana_2556 a răspuns:

Eu in locul tau m-as duce la medicul ginecolog care mi-ar prescrie probabil anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual. Cat am facut pauza la anticonceptionale am avut aceeasi problema cu sanii deci nu mi se pare foarte anormal inainte de ciclu sa se intample asta. Daca tu crezi ca sunt simptomele unei sarcini fa-ti un test, dar pentru restul problemelor cel mai sigur este sa vorbesti cu medicul tau ginecolog.