| Gipsy a întrebat:

Am ceva timp de cand mi-am inceput viata sexuala, insa imi amintesc ca inainte de asta, faceam mastrurbare de catre partener.

Pe atunci, si acum, stiu ca himenul se afla la intrare in vagin. Insa, din auzite "cica " himenul este ca o mingiuta, putin mai mica decat moneda de 10 bani, si ca se afla in vagin, si atunci cand se sparge acea mingiuta poti spune ca nu mai esti virgina.
Eu din cate stiam himenul se afla la intrarea in vagin.

Ne intoarcem. Inainte sa fac sex cu prietenul meu, acesta imi baga un deget in vagin, cam destul de adanc, si imi spunea ca a dat de o mingiuta mica acolo.

Si acum sunt cam nelamurita. sad
Cei mai experimentati, spuneti-mi si mie.
Ce era cu acea mingiuta din vagin? Acela este himenul, sau el se afla in intrare in vagin?

3 răspunsuri:
| Angelique a răspuns:

Himenul este o membrana subtire care se afla la nivelul orificiului vaginal. Himenul acopera (partial) intrarea in vagin. Nu exista un himen "general". El este diferit de la femeie la femeie. Poate avea forme si grosimi diferite.Himenul este perforat in centru, orificiul fiind pentru eliminarea menstrei. Dar nici acest aspect nu este identic pentru toate himenurile... acest orificiu este de dimensiuni diferite, de la dimensiunea ce permite introducerea unuia sau chiar doua degete, la cele septate (o gaura despartita de o membrana) sau cribriforme (mai multe gauri de dimensiuni mici) si pana la cazuri in care nu exista orificiu deloc. Himenul se ingroasa de-a lungul perioadei de pubertate. Orificiul despre care iti vorbeam, si care masoara intre 10 - 12 milimetri la fetita, atinge la pubertate 18 - 20 milimetri, ceea ce permite trecerea unui tampon sau a unui deget.Este foarte posibil ca himenul sa se rupa fara ca tu sa stii. Asa ceva se poate intampla in cazul unor exercitii fizice, din cauza folosirii unor tampoane intravaginale sau chiar cand te-ai spalat sau cand te-ai masturbat. Sper ca te-am ajutat! SucceshappyFundabatting eyelashes?

| Shady_3410 a răspuns:

Simplu! Cand te-ai nascut mamicata ti-a introdus o minge de ping-pong in pi2da. Funda? Nah! Imi dau singur.

| iuliaalexandra_9538 a răspuns:

Este adevarat ca atunci cand acea mingiuta se sparge nu mai esti virgina.dar dupa spusele mele nu mai esti virgina dupa ce ai facut prima data sex.