| pink10 a întrebat:

:*
Am si eu o mica mare problema big grin
Eu si iubi am decis sa ne incepem viata sexuala [ suntem impreuna de 2 ani ] si as vrea sa va intreb ceva happy
El mi-a introdus de mai multe ori degetul in vagin pentru a ma obisnui cu "senzatia" [ au ajuns chiar sa intre si 3 degete ], dar intrebarea este urmatoarea : Un deget a intrat cam 6 cm si s-a "lovit" de ceva, acela este himenul sau altceva? Am citit pe un alt site ca himenul se afla imediat la intrarea in vagin straight face Deci 6 cm sunt cam departe!
Un raspuns va roooog :*
Funda + Vot!winking

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu avea cum sa se loveasca de himen, il depasise de mult. S-a lovit de colul uterin, fiindca nu a stiut sa se duca corect cu degetul, catre posterior. Iubi tau ar trebui sa se informeze un pic si apoi sa treaca la actiuni din astea, fiindca te poate rani.

6 răspunsuri:
| Angelique a răspuns:

Este foarte posibil ca himenul sa se rupa fara ca tu sa stii. Asa ceva se poate intampla in cazul unor exercitii fizice, din cauza folosirii unor tampoane intravaginale sau chiar cand te-ai spalat sau cand te-ai masturbat. Sunt si cazuri de virginitate in care himenul este destins dar si cazuri (foarte rare) in care, la nastere, himenul este aproape in totalitate absent. Funda?batting eyelashes

| Infraverde a răspuns:

Lasa-ma sa intru sa cercetez ca sa-mi dau seama, dupa masuratori si calcue o sa-ti dau raspunsul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai vrea tu intai sa te documentezi despre ce presupune sexul si abia apoi sa il practici? Nu de alta, dar ar fi util sa stii cum sa te protejezi de boli si sarcini nedorite. Imi este clar ca n-ai nici macar un minimum de cunostinte din moment ce iti pui problema ca himenul sa fie la 6 cm in vagin.

Sfatul meu (fara gluma): ia o oglinda si vizualizeaza-ti organele genitale, introdu un deget, exploreaza. Citeste despre anatomia si fiziologia lor, despre contraceptie si despre boli cu transmitere sexuala.

Iar ca sa iti raspund la intrebare, cel mai probabil a atins capatul colului (a nu se confunda cu fundul vaginului). Iar himenu asta de vorbesti tu e fix pielita de la intrare in vagin care se poate rupe - sau nu - la primul contact sexual, dar nu numai! (poate avea mai multe forme, pentru detalii uite aici http://www.viata-stil.com/wp-content/uploads/2010/07/himen.png )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@BiscuuBaii si @Angelique, habar nu aveti pe ce lume va aflati si la ce intrebari raspundeti! Care dintre voi, acum serios, are habar despre ce este vorba acum in discutie? Pentru niste funde stupide a-ti cauta pana si in ...sa nu zic ce!
Doamne sfinte...voi astia de 11-12-13 ani, ar trebui sa fiti banati de la sfaturi pentru viata sexuala, deoarece nu sunteti competenti sa le dati!
Si asa sunt destule inconstiente de 19-20 ani pe aici care nu stiu anatomie nici cat un deget, numai un sfat de la unu de 11 ani le-ar mai prinde bine! d'oh

| BiscuuBaii a răspuns:

Himenul este perforat in centru, orificiul fiind pentru eliminarea menstrei. Dar nici acest aspect nu este identic pentru toate himenurile... acest orificiu este de dimensiuni diferite, de la dimensiunea ce permite introducerea unuia sau chiar doua degete, la cele septate (o gaura despartita de o membrana) sau cribriforme (mai multe gauri de dimensiuni mici) si pana la cazuri in care nu exista orificiu deloc. Himenul se ingroasa de-a lungul perioadei de pubertate. Orificiul despre care iti vorbeam, si care masoara intre 10 - 12 milimetri la fetita, atinge la pubertate 18 - 20 milimetri, ceea ce permite trecerea unui tampon sau a unui deget.

Este foarte posibil ca himenul sa se rupa fara ca tu sa stii. Asa ceva se poate intampla in cazul unor exercitii fizice, din cauza folosirii unor tampoane intravaginale sau chiar cand te-ai spalat sau cand te-ai masturbat. Sunt si cazuri de virginitate in care himenul este destins dar si cazuri (foarte rare) in care, la nastere, himenul este aproape in totalitate absent.

le-am luat de pe un site big grin

Funda?big grin

| BiscuuBaii a răspuns:

Angelique dc ma copiezi? cauta singura!