| Cristiana9400 a întrebat:

Am cunoscut un tip de care sunt super atrasa si el ma place doar ca am o mica problema. Cand l-am cunoscut tocmai ieseam dintr-o relatie de lunga durata. Ceea ce insemna ca separarea nu este una usoara, mai ales ca fostul nu vrea sa inteleaga si nu rupe legatura cu mine. Ba mai mult este insistent si se comporta ca atunci cand eram impreuna. Ma cauta, imi face cadouri, ma viziteaza acasa, la job, la cursurile de dans pe care le tin, ma urmareste cand nu ii raspund la telefon, etc.
Cu tipul pe care l-am cunoscut pot sa zic ca am avut chimie de la prima vedere, ca sa nu spun ca a fost dragoste.
As putea spune ca avem o relatie pentru ca vorbim foarte mult si ne-am sarutat de cate ori cand am iesit in oras.
Acum 1 saptamana am avut o mica disputa in urma caria amandoi ne-am retras, nu am mai discutat doar ne-am dat niste semne subtile pe retelele de socializare. Ceea ce insemna ca ne dorim sa continuam ce incepusem. Motivul discutiei a fost ca eu nu pot scapa de fostul iar el nu are ce sa faca in sensul asta. Doreste ca eu sa fiu libera, eu sunt libera si disponibila pentru o relatie cu el. Din pacate va mai trece un timp pana cand fostul meu se va resemna si ma va lasa in pace. Nu as vrea insa sa il pierd pe acest baiat.
Nu am idee ce as mai putea sa ii spun in afara de ceea ce am scris aici. As vrea sa il conving ca am intentii serioase si nu ma joc cu el. Ce as putea face sa ies din situatia in care ma aflu?

5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Explicai lui fostul sa te lase ca tu ti-ai găsit pe altcineva și nu mai vrei nimic cu el și ii explici și la actualul ca fostul nu vrea sa te lase în pace.

| alina2k18 a răspuns:

Din moment ce tu iti doresti sa ai o relatie serioasa cu tipul asta cunoscut recent spune-i ca nu e vina ta ca fostul te cauta si nu poate trece peste despartire.
Explica-i clar ca tu ai trecut peste, nu mai simti nimic pentru el si te-ai detasat total.
Nu ar strica o mica escapada la munte/mare in care sa fiti doar voi 2, departe de tot.

| Emma30555 a răspuns:

Impune i fostului sa înceteze. Spune i ca l reclami pentru hartuire. Spune i ca dragoste cu forța nu se poate, ca nu mai simți pentru el nimic și nu poți sa stai cu el din mila. Scăpa de el ca nu i datorezi nimic, ce a fost a fost iar el trebuie sa înțeleagă, actualul s-ar putea sa creadă ca mai ai sentimente pentru fostul atât timp cât simți nevoia sa îl nenajezi

| Reghqen a răspuns:

Ii spui fostului ca degeaba te mai caută pentru ca nu mai simți nimic pentru el și ca ai început să îl cunoști pe un băiat cu care te înțelegi foarte bine. Spune-i și să nu te mai urmărească și nici să nu te mai caute pentru ca relația voastră s-a încheiat, și să nu cumva să însite dacă nu vrea să ii faci reclamație la poliție pentru stalking. Spune-i exact așa, să vezi cum o să te lase în pace! Apropo, să va țina patul pe tine și pe băiatul acela pe care l-ai cunoscut(glumesc)!hee hee

| Silwian a răspuns:

Dar ce ti a facut fostul? De nu l mai vrei?))