| anonim_4396 a întrebat:

Bună am decis sa vin aici sunt într-un impas emoțional. L-am cunoscut acum un an suntem împreună de 11 luni peste câteva zile este aniversarea sa. E primul în viața mea (am17ani)...i-am pregătit mii de surprize pentru aceasta zi, dar trecem printr-o perioada grea. Eram o fire rebela, petreceam enorm *p.s. nu consum alcool sau tutun etc... petreceam în sensul de party, restaurante, amici etc. El e puțin gelos și am renunțat la toate astea, prietenii, conturile, absolut tot pentru el în ultimele 2-3 luni m-am schimbat. Pana acum îmi era indiferent, am realizat ca îl voi pierde și am încetat. Pana acum tot el era cel care venea zicând :"bine iubita trecem peste scuze " acum mă rog eu de el 2 zile sa fie bine. Ne certam zilnic pentru nimicuri. Nu pot sa mă despart de el e primul și ultimul pentru mine, as putea sa dau în depresie serioasa dacă ne-am despărți și am avut și gânduri sinucigașe în timpul în care ne certam serios câteva zile. Sunt stabila moral acuma, dar nu știu ce sa mai fac sa nu ne certam mă iubește, dar acum renunță ușor la gândul de relație. Ce sa fac sa înțeleg? Sa nu ne certam?

Răspuns Câştigător
| Kira5854 a răspuns:

Cuplurile care rezista unei relatii de lunga durata ajung sa aiba diferite probleme minuscule, si sa se certe. Uneori tu intelegi lucruri gresit si incepi o cearta fara sa vrei, alte ori invers, incearca sa o dai la gluma cum poti, eu am o relatie de 8 luni si avem chestii de genul insa, daca incerci sa lasi problemele deoparte si sa te porti frumos, treceti peste asta. Nu lasa certuri mici sa va desparta, probabil si scoala e intre voi, presupun ca erai obisnuita sa petreci timp cu el in exces, iar inceperea liceului nu iti mai da posibilitatea asta, astfel minidistanta dintre voi provoaca certuri. Incearca sa gasesti un echilibru si multe subiecte de vorba, caci vorbitul la telefon sau prin sms-uri nu e nici pe departe ca vorbitul face to face, cand nu stii ce sa spui si il saruti, bafta.

| Understandworld a răspuns (pentru Kira5854):

Mulțumesc pentru sfaturi. Eu nu le las, dar suntem amândoi încăpățânați și pana acum câteva luni a lăsat el, văzând ca nu mă schimb a început să renunțe. Ar fi bine sa nu i mai scriu pana la ziua sa? Și Să vă tina :*

| Kira5854 a răspuns (pentru Understandworld):

Nu face asta, o sa creada ca te-ai plictisit de el sau ca deja te uiti dupa altcineva, tine alerta comunicarea dintre voi, e cel mai important lucru intr-o relatie.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te iubea nu va certati din motive banale.am dreptate? iar chestia cu sinuciderea. termina. trebuie sa va intelegeti reciproc. nu stiu care mai exact dintre voi doi greseste, pentru ca nu esti prea explicita in exemplele care le-ai dat, dar ar trebui sa vorbiti amandoi despre asta, sa va ganditi si sa va spuneti unul altuia ce va convine si ce nu va convine, fara sa va certati. daca nu va puteti intelege unul pe celalalt, atunci relatia nu merita sa mai continuie. gandeste cu capul fetito, nu cu inima, ca mai rau te afunzi.

| Understandworld a răspuns (pentru anonim_4396):

Am greșit eu în trecut și el a iertat dar nu a uitat. Acum face, Cum făceam eu...e un fel de :" fie roata pătrată, tot se'nvarte." Pentru ca sunt încă o :copilă, nu pot sa gândesc.

| MidnightR a răspuns:

Fara suparare, dar daca ai de gand sa te sinucizi la 17 ani pentru acest lucru, nu pot spune decat ca vom mai scapa de-o proasta.

| Understandworld a răspuns (pentru MidnightR):

Nu știu Cum sa zic, într un fel ai dreptate, dar mi ar fi enorm de greu sa pot sa L uit. Avem mult clipe frumoase as putea sa scriu romane în acest sens. Mă gândesc la "gestul" ăsta ca sa L fac sa se calmeze și el și eu