| Biancasata a întrebat:

Bună, am dureri ușoare de sani umflați lateral + mici crampe și secretie alba, oare sunt însărcinată sau sunt simptomele premenstruale? Trebuie sa îmi vină

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Astea sunt simptome clare premenstuale, nu de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultima menstruatie a pornit in data de 15 Noiembrie, reiese ca azi 10 Decembrie, actualul ciclul menstrual a ajuns in cea de-a 25-26-a zi. Fiindca ultimele tale 4 cicluri menstruale au avut lungimile cuprinse intre 27 si 30 de zile, se poate presupune ca si acest ciclu va avea o lungimea similara, astfel ca sangerarea va porni cel mai probabil in perioada zilelor situate intre 11 si 14 Decembrie. Fiindca nu ai mentionat nimic in privinta activitatii sexuale se poate aprecia ca nu ar exista niciun motiv ca menstruatia sa nu inceapa in urmatoarele 4-5 zile. Multa sanatate!

| SG1995 a răspuns:

Depinde în ultima lună ai făcut-o fără protecție, gen cu vreo 3-4 săptămâni în urmă. Dacă ai deja simptome cu test mergi la sigur, ești o ba. Deci ia fă-ți un test că nimeni nu Nostradasmul sau Ilie.

| GeneviveJ a răspuns:

Daca este momentul sa iti vina menstruatia cel mai probabil e din cauza asta, daca in schimb ai intretinut relatii sexuale neprotejate si exista riscul de a ramane insarcinata ar fi foarte bine daca cumva menstruatia iti intarzie sa iti faci un test de sarcina. Cel mai probabil e de la menstruatie, dar pentru linistea ta e bine sa excluzi orice posibilitate mai ales daca stii ca sanse sunt.

| Biancasata explică (pentru GeneviveJ):

Am făcut protejat

| GeneviveJ a răspuns (pentru Biancasata):

Atunci nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi, cel mai probabil zilele astea iti va veni menstruatia, de aceea ai starea si modificarile acestea. happy