| Ioana0609 a întrebat:

Am facut 5 teste de sarcina in decursul a doua luni de la contactul sexual neprotejat...Nu am menstruatie regulata si din aprilie nu mi-a mai venit. Pe 25 mai am avut niste scurgeri maronii timp de cateva zile. Pe 1 mai a avut loc contactul. Credeti ca pot fi false acele teste si sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu ajutorul testului de sarcina se determina daca exista in sange sau in urina substanta chimica denumita hormon hCG. Acest hormon este produs numai de catre o sarcina care este instalata in endometru. Existenta hormonului si prezenta acestuia devine evidenta si incontestabila dupa trecerea a minim 21 de zile de la formarea sarcinii. Dupa trecerea a mai mult de21 de zile, in urina se aduna si exista o cantitate atat de mare de hormon hCG incat devine absolut imposibil ca si cel mai slab/prost test de sarcina sa nu il detecteze. In concluzie poti fi sigura si convinsa ca cele cel putin 3 ultime teste sunt corecte deci valide, valabile. Fiindca in cazul tau este vorba de o dereglare hormonala grava/severa, ar trebui in viitorul apropiat sa fii consultata de catre un medic endocrinolog si ulterior de medicul ginecolog. Bineinteles asa ar proceda orice fata care la un moment dat va dori sa aiba copii. In caz contrar exista posibilitatea reala de a deveni sterila definitiv. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă ai dereglări aşa mari mă gândesc că nici nu poţi rămâne gravidă. Ar trebui să mergi la ub ginecolog să îţi facă niste investigaţii, să îţi spună ce e de făcut. Nu mi se pare ok să stai aşa luni de zile, fără menstruaţie.