| SirbuM a întrebat:

Buna, am facut dragoste cu iubitul si el era fara prezervativ si mi-a rupt himenul. Pot ramane insarcinata?

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca erai in perioada fertila - dar partial si daca nu - cam da, din pacate.
Hai ca el e mai des inconstient, dar tu de ce nu iti protejezi aparatul reproducator?!
Nici daca ai 14 ai nu ai nici o scuza!
Fuga la medic!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane insarcinata imediat, cu conditia ca tu, sa fii in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ruperea HIMENULUI adica DEFLORAREA ''pasaricii'' in urma unui act sexual, NU are absolut nicio legatura cu POSIBILITATEA de formare a sarcinii. Daca vei citi cu atentie urmatorul raspuns, vei intelege care este modalitatea prin care se realizeaza procreerea umana. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma IN ORICE MOMENT, ORICUM, DIN ORICE si mai ales sa se formeze chiar... DIN NIMIC, asa cum cred foarte multi printre care esti si tu. Fiecare fata/femeie si la fel si fiecare baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns si/sau sunt in momentul in care isi incep viata sexuala, trebuie sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine si indicat ca inca inainte de a incepe sa intretii acte sexuale, sa fi fost deja precis informat, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume :
1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca actul sexual este intretinut intr-o zi a PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual, adica numai daca sexul se produce in una sau in toate cele 4-5 zile care sunt situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si numai in acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma, deci NU din lichidul preejeculator.
2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) in una dintre cele 4-5 zile considerate a fi in perioada fertila.
Fiindca nu ai prezentat nici macar o singura informatie (necesa), NU se poate formula un RASPUNS care sa fie concret, cert si corect, astfel ca in acest caz se pot exprima doar simple pareri si presupuneri subiective, care pot fi lipsite de orice valoare. Trebuia sa prezinti informatiile privind; data la care a inceput ultima menstruatie, data in care a avut loc sexul, dar si tipul ciclului menstrual de a fi NEREGULAT sau REGULAT fiindca doar in acel caz se putea formula un raspuns cert si catusi de cat si precis si corect. In acest caz se poate presupune ca formarea sarcinii este... IMPOSIBILA. Multa sanatate!
Te sfatuiesc sa accesezi si sa citesti articolele prezentate pe site-ul www.seximus.ro

| mihai69 a răspuns:

Poți și dacă nu ți se rupe himenul, că ăla nu e mijloc contraceptiv. Dacă erai în perioada fertilă, e destul de probabil.
Plus pericolul de a lua ceva BTS. Văd că de astea nu te sperii, deși de o sarcină scapi în cel mult 9 luni, pe când de HIV... niciodată!

| Andreeush a răspuns:

Dacă te aflai în perioada fertilă da.

| Goete a răspuns:

Cu iubitul cui?
Daca a ejaculat in tine si erai in perioada fertila, normal ca poti ramane insarcinata

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca a ejaculat in tine si erai in perioada fertila, da.