| AnaPisicutza a întrebat:

Hei. Am avut primul contact sexual dar nu mi s-a rupt himenul. Am facut-o cu prezervativ, dar la inceput a fost fara. Precizez ca nu si-a dat drumul in mine. Dupa ce am fost la baie, s-a luat pe hartie foarte foarte putin sange (mai maroniu). Am si dureri de burta. Ce poate insemna asta? Pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ma vad nevoit sa repet si in cazul tau ca o fata virgina sau o femeie nu poate sa ramana insarcinata ori de cate ori intretine jocuri erotice "nevinovate" sau chiar contacte sexuale, chiar si daca acestea sunt neprotejate si barbatul ejaculeaza sperma in vagin. Deoarece va lipseste informatia sexuala cea mai elementara aproape toti va panicati in mod inutil, fiind convinsi ca ar putea exista automat posibilitatea aparitiei unei sarcina uneori doar printr-o simpla atingere dintre penis si vagin sau de himen in cazul in care fata este virgina. De asemenea majoritatea considerati ca este suficient ca penisul sa penetreze vaginul indiferent de data/momentul ciclului menstrual si considerati ca este suficient ca penisul sa aiba pe el chiar si acel inofensiv lichid preejeculator pentru a lua nartere o sarcina. Cu totii uitati insa faptul ca o noua forma de viata poate lua nastere doar prin fecundarea unui OVUL VIABIL de catre un spermatozoid, iar acest lucru se poate realiza DOAR intro foarte scurta perioada cuprinsa intre 1 si 4 zile din cele 28-30 ale unui ciclu menstrual mediu. Posibilitatea de a ramane insarcinata se poate realiza DOAR intr-un singur caz si anume : 1. ) DOAR/numai DACA femeia este in PERIOADA FERTILA, si concomitent se produce si...2.) indiferent prin ce mod in acea perioada, SPERMA AJUNGE in vagin indiferent de volum/cantitate. Spermatozoizii existenti in sperma respectiva, trebuie sa intalneasca in mod OBLIGATORIU un OVUL VIABIL pentru ca fecundarea acesteia sa devina posibila/realizabila in vederea producerii unei sarcini. In concluzie daca sperma ajunge in vagin in afara PERIOADEI FERTILE formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA. In concluzie temerile tale pot fi reale/justificate sau imposibile, deoarece totul depinde in ce moment al ciclului tau menstrual ai fost dezvirginata. Indiferent de ce natura a fost respectiva sangerare, ea (sangerarea) nu reprezinta un indiciu de sarcina. Nimeni dintre noi nu poate sa se pronunte deoarece nu ai precizat ceea ce era cel mai important; IN CE MOMENT AL CICLULUI MENSTRUL s-a consumat sexul respectiv. Multa sanatate

| AnaPisicutza explică (pentru corbulalbrosu):

Sunt cu o saptamana inaintea venirii ciclului. Inceperea vietii sexuale poate tulbura venirea menstruatiei?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde stii ca nu s-a rupt himenul? Ai fost la un consult ginecologic? De unde crezi ca era sangele ala.

Insarcinata poti fi, la orice contact sexual neprotejat exista o sansa, ca e mica, ca e mare depinde de multi factori.

| AnaPisicutza explică (pentru suntserios):

Himenul se vede. A fost doar o picatura de sange...

| Emilian65 a răspuns:

In urma actului sexual de care vorbesti, nu mai esti virgina. Actul sexual fiind protejat si fara ejaculare in interior nu poti fi gravida.

| Felys a răspuns:

Insarcinata nu poti ramane decat cu conditia sa fi fost in perioada fertila dar cat priveste virginitatea ta s-a dus, i-ati gandul de la ea

| Fantastic7 a răspuns:

Da, normal