| anonim1235248 a întrebat:

.Am făcut sex cu iubitul meu neprotejat si ieri si azi. După calendarul meu mai sunt 8 zile pana la menstruație. Sunt sanse sa apara vreo sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este de tip regulat si de obicei menstruatia porneste mereu la data la care a fost calculata/prevazuta, sau cu o diferenta de +/-1 zi (maxim 2 zile), atunci pot fi stabilite cu precizie ultimele 9-10 zile ale ciclului, adica zilele care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE, cea in care formarea sarcinii este in proportie de 99, 99% IMPOSIBILA chiar si daca sperma ajunge in vagin. Este determinat si cunoscut faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in 1-a dintre cele 2 trompe uterine, (indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual) cu exact 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei MENSTRUATII se numeste PERIOADA LUTEALA si are intotdeauna LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adicanumai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu este posibila aparitia unei sarcini.

| HazelEyes77 a răspuns:

Avand in vedere ca nu a terminat in interior si nici nu esti intr una din zilele cu risc mare de aparitie a sarcinii sansele sa fii ramas gravida sunt aproape nule. Multa sanatate

| anonim1235248 explică:

Am uitat sa mentionez ca nu a ejaculat in mine.