| DenisukPuyuc a întrebat:

am facut sex cu iubitul meu si el a lasat putina sperma in mine. nu in cantitate foarte multa. doar putin si a facut-o de mai multe ori.
e posibil sa raman insarcinata? ce as putea face ca sa nu se intample asta?
ce as putea lua? sau ce as putea bea?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti ramane insarcinata cu o picatura de sperma cat un varf de ac.
Nu poti lua nimic dupa ureche. In primele 48 de ore ed la intamplare te poti prezenta la ginecologul tau care, in urma consultatiei va decide daca poti lua contarceptive de urgenta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este posibil daca erai in perioada fertila. Pastila de a 2-a zi te poate ajuta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da, exista risc sa ramai bortoasa, ia pastila de a 2 a zi

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti ramane insarcinata doar DACA ESTI in perioada fertila indiferent daca cantitatea de sperma este infima sau mai multi mililitri, deci numai in aceasta situatie exista posibilitatea si inca destul de mare de a se forma o sarcina. In cazul in care NU ESTI in perioada fertila orice discutie despre sarcina devine inutila deoarece poate patrunde/ajunge orice cantitate de sperma in vagin si cu toate acestea probabilitatea de sarcina sa fie extrem de mica de sub 5-10%. Totul se rezuma la faptul ca tu trebuie sa stii/sa fii foarte sigura daca in aceste 4-5 zile esti sau nu in perioada fertila. Exista metode contraceptive dar se folosesc doar in situatia in care posibilitatea formarii si instalarii unei sarcini este inevitabila, insa este de preferat ca pastila de a 2-a zi sau in cazul extrem (in cazul ca trec mai mult de 2 zile pana ce ajungi sa fii consultata) exista pastila EllaOne de a 5-a zi de dupa sex dar aceasta trebuie sa fie indicata /prescrisa de un medic ginecolog. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

„e posibil sa raman insarcinata?"

Desigur!

„ce as putea face ca sa nu se intample asta?"

Să vă protejați: amticoncepționale, prezervativ, calendar (mai puțin sigură).

„ce as putea lua? sau ce as putea bea?"

Pastila de a doua zi. Dar numai dacă erai în perioada fertilă și MAI ALES numai în primele 72 de ore după acel contact. De băut, poți bea orice, dar e bine să eviți cafeaua și alcoolul - nu fac bine la copil!

| doctorandus a răspuns:

Daca l-ai facut sa-ti traiasca! N-ai fi singura: http://www.mediafax.ro/......ni-3909706

In viitor folositi prezervativul.

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila este posibil sa fi ramas gravida.

| Oana92 a răspuns:

E nevoie de un singur spermatozoid pentru a se forma un embrion, nu trebuie sa iti toarne litri de sperma. Da, ai sanse foarte mari sa ramai insarcinata. Inconstienta de obicei are consecinte...

Exista contraceptive de urgenta, dar au efect daca se iau in primele 48/72 de ore de la actul sexual neprotejat. Ai spus ca a facut-o de mai multe ori, deci daca ati avut contact sexual neprotejat cu mai mult de 3 zile in urma poti doar sa te rogi sa fii o norocoasa.

| DonaldTrump a răspuns:

Pastila de a doua zi.

| Dugalle a răspuns:

Da, atata timp cat si-a lasat zarul in tine, nu conteaza cantitatea, exista riscul ca acea cantitate mica peste 9 luni sa devina o cantitate mare si sa iasa.

| Nala38 a răspuns:

Cati an ai? Nu puteai folosi un prezervativ? Poti lua pastila de a doua zi, nu ma pricep cum se ia, te documentezi tu. Mai bine merge la ginecolog dar rapid ca sa vada daca esti insarcinata, si iti explica el cum sa iei acele pastile. Cred ca pana miercuri nu e deschis. Bafta!