| niggasinparisxxx a întrebat:

Buna am facut sex cu prietenul,dar protejat,si am verificat prezervativul si tot,dar imi intarzie menstra si mult, luna trecuta mi-a venit in 20 si acum e 25, de ce? sa raman nu se poate doar ne-am protejat, imi e foarte frica sunt stresata de mor...ce imi puteti spune?!

18 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Te stresezi degeaba pentru ca nu ai cum sa fi insarcinata

| niggasinparisxxx explică (pentru mona):

Si atunci de ce imi intarzie asa mult? niciodata nu mi-o intarziat atata, luna trecuta mi-o venit in 20....si trebuia sa fi venit acum

| mona a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Poate sa intarzie si din cauza stresului

| niggasinparisxxx explică (pentru mona):

Cum sa intarzie asa mult, luna trecuta mi-o venit in 20 si luna asta....nimic...normal ca sunt stresata

| mona a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Uite ca se poate, mie mi-a intarziat doua saptamani acum cateva luni, insarcinata nu am fost, infectie nu am avut n schimb am fost stresata la maxim, daca tie ti se pare ceva suspect mai bine consulta un ginecolog

| niggasinparisxxx explică (pentru mona):

Astazi e 27 si nu a venit sad cat se poate sa mai intarzie?

| mona a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Pentru orice eventualitate, un test de sarcina ti-ai facut? eu cred ca tie totusi iti intarzie din cauza unor dereglari hormonale, bea ceai,, traista ciobanului,, pe mine m a ajutat atunci cand a fost cazul

| niggasinparisxxx explică (pentru mona):

Mi-am facut test de sarcina, l-am facut mai tarziu pe la 10 seara, dar mi-a iesit negativ, si menstra tot intarzie, nu pot intelege, maine incepe luna noua si nu mi-a venit de ce?

| mona a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Insarcinata nu esti, ai dereglari hormonale, stai linistita ca iti va veni si mai bea din cand in cand ceai,, coada soricelului,, o sa ajute

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce aţi făcut sex protejat/aţi folosit prezervativul ( pe care l-aţi şi verificat după actul sexual ), atunci NU ai cum să rămâi însărcinată!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Probabil e de la stres. Calmeaza-te si o sa-ti vina. Agitatia scade nivelul unui hormon ce e responsabil cu declansarea menstruatiei. Prin urmare cu cat te stresezi mai tare, cu atat e mai rau. Atunci cand ti-ai inceput viata sexuala, ai stiut ca te expui la anumite riscuri. Nu ai ce face, trebuie sa incerci sa o iei mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai stresa aiurea mai fata daca zici ca ai facut-o protejat, sunt si alti factori care duc la intarziere, cresterea sau pierdere excesiva in greutate, tulburarile de alimentatie, exercitiile fizice intense precum cele efectuate de catre sportivii de performanta, problemele hormonale sau urmarea unui tratament medicamentos

| niggasinparisxxx explică (pentru anonim_4396):

Ma stresez pentru ca nu mi-a mai intarziat niciodata atata, desi imi vine dereglat adica luna trecuta mi-o venit in 20 luna mai cealalta mi-a venit in 25 nu stiu ce sa zic...

| anonim_4396 a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

De ce nu mergi si al un control ginecologic, Doamne fereste sa nu ai vreun chist, nu vreau sa te sperii dar daca mergi de-acum o sa fie mai bine decat sa-l lasi sa-si faca de cap

| niggasinparisxxx explică (pentru anonim_4396):

Mie mi-e frica de sarcina doamne feri, numai la asta imi sta capul sunt stresata de mor nici dormi noaptea nu pot, dar nu inteleg daca ne-am protejat de ce s-ar intampla asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru niggasinparisxxx):

Nu esti insarcinata, nu mai amana si mergi le medicul ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai se poate s-a fi racit un pic si s-a fie neregulat, dar nu te panica ori ti s-a schimbat data si perioada va fi la o data diferita ori e o perioada de raceala cum am mai zis!

| BbyCriss a răspuns:

Uneori se intimpla asa ceva daca spre exemplu nu ai avut de mult timp relatie sexuale si plus la asta daca ti-ai schimbat partenerul. Daca la tine nu e asa ceva si daca plus la asta v-ati protejat, nu e cazul sa iti faci griji. Eu am avut asa ceva si mi-a venit menstruatia cu 7 zile mai tirziu. Te sfatui sa iti cumperi citeva teste si pe data de 27 sa le faci ca sa te calmezi.