| anonim_4396 a întrebat:

am facut sex neprotejat cu iubitul meu acum 2 saptamana si ceva iar acum mi-a intarziat menstruatia aprox 7 zile. tin sa mentionez ca el nu a ejaculat in mine.preventiv mi-am facut un test de sarcina acum 2 zile iar miine mai imi fac inca unul. testul a iesit negativ si este pentru prima data cand imi intarzie asa de mult. exista posibilitatea sa fiu insarcinata? iar daca nu care ar putea fi cauza .de ce imi intarzie asa de mult?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil sa fii insarcinata. Testul trebuie sa-l repeti la minim 21 de zile de la contactul sexual, din urina de dimineata si apoi, indiferent de rezultat, trebuie sa te duci la ginecolog. Daca nu esti insarcinata, poate fi o dereglare hormonala, o infectie sau alta suferinta genitala.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da. Exista posibilitatea sa fii insarcinata chiar daca nu a ejaculat in tine. Pentru un raspuns mai exact la "care e cauza pentru care iti intarzie" te sfatuiesc sa consulti un ginecolog.

Janina
| Janina a răspuns:

Chiar daca nu a ejaculat in tine, exista posibilitatea ca tu sa fi insarcinata...
o alta cauza a intarzierii menstruatiei ar putea fi o raceala!
Din cate stiam eu, testul de sarcina se face dupa 10 zile...na, acum sper sa nu ma insel. Nu va mai jucati cu focul si incercati sa va hotarati asupra unei metode contraceptive!

| yuli10 a răspuns:

Exista posibilitatea, evident. dar poate esti doar stresata... mai fa un test si daca iese tot negativ mai asteapta macar o saptamana si mergi la ginecolog, chiar daca nu esti insarcinata poate ai o alta problema si ti-o va depista.

| andreea_7473 a răspuns:

Atentie la exprimare. testul de sarcina nu se face preventiv, preventiv se folosesc metode anticonceptionale. Oricum, la 7 zile de intarziere se face testul (sau 3 saptamani de la contact) dar ai grija sa-l faci corect (cu prima urina de dimineata).

| miha1984ingerash a răspuns:

Ciclul iti mai intarzie si daca esti foarte stresata.incearca sa te mai calmezi si e posibil sa aparawinkingbafta