| Cristina_5823 a întrebat:

Buna!

am nevoie de un sfat.

am avut contact sexual neprotejat acum 3 saptamana, prietenul meu nu a ejaculat dar ma tem din cauza lichidului pre-ejaculator.

menstruatia mi a intarziat cu 5 zile...ieri am facut un test de sarcina si a iesit negativ.

intrebarea e: credeti ca tetsul a dat rezultatul bun si eu nu sunt insarcinata, sau e prea devreme ca sarcina sa apara pe test?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Testul are şanse destul de mari să fie acurat, mai ales că l-ai făcut după perioada potrivită de timp. Părerea mea este că dacă v-aţi oprit la timp, nu ai avut cum să rămâi însărcinată. Da, e adevărat că şi lichidul preejaculator conţine spermatozoizi, reprezentând astfel un potenţial risc de sarcină, însă din fericire nu atât de mare ca sperma propriu-zisă.
Oricum, sfatul meu este să mai faci un test de sarcină peste vreo săptămână ca să stai liniştită. Tind să cred că va ieşi negativ, dar vei vedea tu. Baftă şi sper să nu ţi se fi întâmplat nimic!

3 răspunsuri:
| bsb a răspuns:

Nu e prea devreme. Dar sa mai refaci testul. Lichidul pre-ejaculator s-ar putea sa nu fi functionat.

| Daei a răspuns:

Testul e bun si nu esti insarcinata mai ales ca l-ai facut dupa 3 saptamani. Dar pentru siguranta mai fa unul.

| Aqua_5605 a răspuns:

Mai poti face unul! Lichidul pre-ejaculator nu contine spermatozoizi, decat daca ati mai facut-o inaintewinking. sau daca a mai ejaculat el inaintewinking. dar pentru siguranta, mai poti face unulwinking.