| bebitza a întrebat:

Buna
am facut sex neprotejat in weekend(a fost pentru prima data, eu fiind virgina).
am facut mai multe numere insa el nu a lasat nicidata in mine, insa mi-e foarte teama sa nu se fi intamplat ceva accident.nu am luat pastila de a doua zi, oricum cred ca ar fi prea tarziu.am auzit ca antibioticele ar avea ceva efect si ar intrerupe o posibila sarcina(care anitibiotice?)
ciclu trebuie sa imi pe data de 18, ar fi vreo sansa sa raman insarcinata si totusi sa imi vina ciclu tinand cont ca e cu foarte putin timp inaintea venirii ciclului?
sper sa fi inteles ceea ce am vrut sa spun
am 18 ani

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

Draga ciufulici,
In primul rand o posibila sarcina o poti descoperi facand un test de sarcina.
In al doilea rand mergi la un ginecolog pentru un control si el iti poate spune daca ai ramas sau nu.
In al treilea rand exista anumite stari prin care treci atunci cand ramai insarcinata: ti se intaresc sanii, ai stari de somnolenta, nu prea ai chef de mancat (sau extrema cealalta ai un apetit prea mare).
NU iti recomand sa intrerupi o posibila sarcina dupa ureche, aceasta trebuie realizata doar de catre ginecolog intr-un mediu sanitar.

1 răspuns:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Perfect! Eşti majoră poţi să răspunzi pentru faptele tale!
De ce ai făcut sex neprotejat? Ştii câte boli cu transmitere sexuală sunt în ziua de azi? V-aţi făcut analizele înainte?
Faptul că el nu a ejaculat în tine nu te scapă de o posibilă sarcină. Antibioticele nu întrerup sarcina. Ce ai auzit tu de antibiotice este probabil faptul că influenţează anticoncepţionalele, mai exact le scade/anulează efectul.
Există şanse să fii însărcinată. Fă un test de sarcină la 21 de zile de la contact şi data viitoare protejează-te.
P. S. Acum că ţi-ai început viaţa sexuală trebuie să mergi periodic la ginecolog, cel puţin o dată pe an.